3 kroki do własnej firmy – jak założyć działalność gospodarczą?

Dziś założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje mniej niż kwadrans. Aby jednak firma odniosła na rynku sukces, potrzebny jest nie tylko przemyślany biznesplan. Jeszcze przed złożeniem wniosku do CEiDG powinieneś wybrać formę opodatkowania, podpisać umowę z biurem rachunkowym i wybrać siedzibę dla firmy.

Forma opodatkowania – jakie masz możliwości?

Wybór formy opodatkowania to jedna z kluczowych decyzji. Od tego, na jaką formę opodatkowania się zdecydujesz, będzie zależeć m.in. to, czy będziesz mógł dokonywać odliczeń kosztów podatkowych.
Są cztery formy opodatkowania:
    • Zasady ogólne (skala podatkowa). To najchętniej wybierana forma opodatkowania. Opodatkowaniu podlega dochód. W zależności od jego wysokości podatek wynosi 17 lub 32 proc.
    • Podatek liniowy. Charakterystyczna dla niego jest stała stawka podatku. Wynosi ona 19 proc. od dochodu. Podatek liniowy jest szczególnie popularny wśród przedsiębiorców uzyskujących wysokie dochody.
    • Ryczałt. Wybór ryczałtu oznacza, że nie będziesz mógł zmniejszać przychodów o koszty podatkowe. Co więcej, z tej formy opodatkowania będziesz mógł skorzystać, prowadząc tylko niektóre rodzaje działalności gospodarczej.
    • Karta podatkowa. To ostatnia z dostępnych form opodatkowania, z której będziesz mógł skorzystać m.in. wówczas, gdy będziesz świadczył usługi rozrywkowe czy opiekuńcze.
Wybór formy opodatkowania nie jest sprawą oczywistą. Pod uwagę należy wziąć zarówno rodzaj działalności, jak i prognozowany przychód i dochód.

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Prowadzenie działalności gospodarczej bywa czasochłonne. Jako przedsiębiorca będziesz miał sporo obowiązków – to na Tobie będzie spoczywać dbanie o procesy w firmie, kontakt z klientami czy pozyskiwanie pracowników o pożądanych kompetencjach. Właśnie z tego względu warto posiadać solidnego partnera, któremu będziesz mógł przekazać księgowość swojej firmy.
Co może zrobić dla Ciebie profesjonalne biuro rachunkowe? Biuro Hello odciąża klientów w zakresie:
    • Prowadzenia ksiąg handlowych, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego.
    • Sporządzania deklaracji do urzędów, w tym PIT, CIT i VAT. Dbamy też o rozliczenia roczne z urzędami.
    • Prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zajmujemy się też prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdów.
Gdy Twoja firma się rozrośnie i zdecydujesz się założyć spółkę, nie będziesz musiał zmieniać biura rachunkowego. Nasza oferta to także prowadzenie księgowości spółek. Pełna księgowość nie ma przed nami tajemnic!

Szukasz wirtualnego biura? Czytaj również: „Jak wybrać wirtualne biuro – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę”.

Siedziba firmy – domowy czy prestiżowy adres dla firmy?

Być może Twój pomysł na biznes to sklep internetowy, praca w charakterze wirtualnego asystenta czy grafika współpracującego z agencjami. W każdej z tych sytuacji pracę będziesz mógł wykonywać z domu. Nie jest to jednak optymalny adres dla Twojej przyszłej firmy. Każdy będzie mógł szybko i łatwo sprawdzić, gdzie mieszkasz. Czy chcesz ujawniać tę informację kontrahentom, klientom i konkurencji?

Jeżeli zależy Ci na oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego lub chcesz zwiększyć atrakcyjność swojego biznesu w oczach potencjalnych partnerów, wybierz biuro wirtualne. Jako Biuro Hello proponujemy rozpoznawalny i prestiżowy adres w jednym z czterech polskich miast: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.
Odciążymy Cię przy tym z niektórych formalności. Możesz nam zlecić m.in. odbiór korespondencji (w tym paczek), skanowanie dokumentów czy odbiór przychodzących połączeń. W ten sposób cały czas poświęcany na aktywność zawodową będziesz mógł przeznaczyć na rozwój firmy.

Scroll to Top