Dynamicznie rozwijający się rynek i możliwości, jakie dają współczesne technologie, przyczyniły się do wzrostu popularności biur wirtualnych. Dziś korzystają z nich nie tylko freelancerzy i start-upy, ale także wiele innych firm, które chcą zminimalizować koszty. Niektórych przedsiębiorców przed skorzystaniem z tej usługi powstrzymują jednak wątpliwości co do jej legalności.
Outsourcing usług biurowych (do tej kategorii zaliczają się właśnie biura wirtualne) stał się popularny ze względu na wysokie koszty wynajmu przestrzeni biurowej. Z zaporowymi stawkami spotykają się przede wszystkim przedsiębiorcy z dużych miast. Jednocześnie coraz więcej biznesów nie potrzebuje przestrzeni biurowej, gdyż są one prowadzone z domu. Pandemia COVID-19 wzmocniła ten trend.
Wirtualne biuro, z którego początkowo korzystali freelancerzy, dziś sprawdza się także wśród start-upów i osób prowadzących niewielkie firmy. Z reguły ich realnym centrum dowodzenia jest przydomowy garaż czy prywatne mieszkanie. Wirtualne biuro jest też popularne wśród tych przedsiębiorców, którzy nie chcą podawać adresu domowego.
Wymienione wyżej powody stoją za rozwojem biur wirtualnych. Uregulowanie związanych z nimi kwestii prawnych nastąpiło już kilka lat temu.
W 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (II FSK 3549/13), w którym stwierdził, że wirtualne biuro może być siedzibą firmy. Wystarczy tylko podpisać umowę z firmą świadczącą takie usługi, aby prowadzić później swój biznes z dowolnego miejsca. Jest to odpowiedź na potrzeby rynku, która daje przedsiębiorcom tak wysoce cenioną dziś elastyczność.
|
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które planują skorzystać z wirtualnego biura, muszą jednak pamiętać, że urząd skarbowy do rozliczeń nie jest wyznaczany na podstawie siedziby firmy. Właściwym urzędem, w którym będą one odprowadzać VAT i podatek dochodowy, jest urząd znajdujący się w miejscu ich zamieszkania.
Rozglądasz się za biurem wirtualnym położonym w prestiżowej lokalizacji? Nasze wirtualne biura znajdują się w największych miastach Polski – Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. Jeżeli chcesz wybrać biuro, z którego usług będziesz zadowolony, zajrzyj do naszego poradnika: Jak wybrać wirtualne biuro – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Znajdziesz tam wskazówki, dzięki którym szybko znajdziesz biuro odpowiednie na siedzibę Twojej firmy.