Jak wypłacić wynagrodzenie w spółce z o.o.?

Wynagrodzenie w spółce z o.o. – możliwości wypłaty

Ponieważ spółka z o.o. posiada osobowość prawną, to wspólnicy nie mogą dowolnie dysponować jej środkami – musi być ku temu podstawa prawna. Dodatkowo wspomniana osobowość prawna powoduje, że podatek odprowadza zarówno spółka, jak i wspólnicy przy wypłacie wynagrodzenia. Jak legalnie wypłacić środki ze spółki? Możliwości jest kilka:
●    Umowa o pracę. Z członkiem zarządu może zostać podpisana umowa o pracę. Wynagrodzenie z jej tytułu stanowi koszt spółki, a opodatkowane jest na zasadach ogólnych.
●    Umowa cywilnoprawna, np. zlecenie. Jest ona szczególnie korzystna, jeżeli osoba zatrudniona może korzystać z 50 proc. stawki kosztów uzyskania przychodu – ma ona zastosowanie w przypadku praw autorskich.
●    Powołanie do pełnienia funkcji w zarządzie. Wynagrodzenie nie jest uzależnione od wypracowania przez spółkę zysku i jest opodatkowane na zasadach ogólnych.
W praktyce stosuje się też kontrakty menedżerskie. Popularne jest też wypłacanie zaliczki na poczet dywidendy. 

Chcesz zacząć prowadzić działalność od razu? Kup gotową i czystą spółkę ze sprawdzonego źródła. Jako profesjonalne biuro rachunkowe prowadzimy sprzedaż spółek.

Jak korzystnie wypłacić wynagrodzenie ze spółki?

Podwójne opodatkowanie to jeden z powodów, dla których często pojawia się pytanie, jak korzystnie wypłacić wynagrodzenie ze spółki. Do takich rozwiązań należy:

●    Wypłata środków tytułem delegacji, szkoleń czy podróży. Dla spółki z o.o. kosztami są przejazdy samochodem (udokumentowane kilometrówką) czy opłaty za rozmaite kursy i szkolenia (w tym językowe).
●    Wynajem powierzchni biurowej. Jeżeli zarejestrujesz spółkę w należącym do siebie lokalu, korzystne będzie podpisanie umowy najmu. Podatek ryczałtowy od najmu wynosi 8,5 lub 12,5 proc. – w zależności od wysokości uzyskanego przychodu.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest powierzenie obowiązków prezesa zarządu. W tej sytuacji wynagrodzenie prezesa będzie opodatkowane, ale plusem będzie zwolnienie ze składek ZUS.

Chcesz założyć spółkę, ale potrzebujesz wsparcia? Interesuje Cię księgowość spółek? Powierz nam prowadzenie księgowości – pełna księgowość to nasza specjalność.

Scroll to Top