Leasing czy najem długoterminowy – co opłaca się w 2022 roku?

Leasing – wykup samochód za stosunkowo niewielką kwotę

Powodów, dla których leasing cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, jest wiele. Główne z nich to:

●    Możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu – najczęściej za niewielką kwotę
●    Duża swoboda w korzystaniu z pojazdu – leasingodawca nie ingeruje w sposób użytkowania samochodu
●    Szeroka oferta firm leasingowych – w rezultacie każdy przedsiębiorca może znaleźć auto dla siebie

Jeszcze do niedawna dodatkowym atutem leasingu były kwestie podatkowe przy sprzedaży pojazdu, który wcześniej był leasingowany. Niestety, Polski Ład wprowadził w tym zakresie duże zmiany.
Do końca 2021 r. leasingowany pojazd mógł zostać wykupiony przez przedsiębiorcę do majątku prywatnego i następnie sprzedany bez płacenia podatku dochodowego PIT – wystarczyło odczekać 6 miesięcy. Dziś okres ten wynosi 6 lat.

Z danych przedstawionych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że to właśnie samochody są najczęściej finansowanym przedmiotem w ramach leasingu. W ubiegłym roku łączna wartość sfinansowanych pojazdów lekkich wyniosła 39 247 mln zł, a pojazdów ciężarowych 19 392 mln zł.

Najem długoterminowy – droższe, ale wygodne rozwiązanie

Najem długoterminowy często jest przedstawiany jako atrakcyjna alternatywa dla leasingu. Według specjalistów w najbliższych latach to właśnie abonament może okazać się dla wielu przedsiębiorców korzystniejszy, a to ze względu na wspomniane już zmiany w przepisach. Czym wyróżnia się najem długoterminowy? 
Jedną z przyczyn, dla których przedsiębiorcy decydują się na najem długoterminowy, jest wygoda. W miesięcznej racie zawierają się opłaty za:

●    Ubezpieczenie pojazdu – OC, AC, NNW, assistance i GAP
●    Serwis – najemca nie płaci dodatkowo za serwisowanie auta
●    Przeglądy okresowe – koszty przeglądów też obciążają właściciela 

Miesięczna rata jest przy tym niższa niż w przypadku leasingu, a to dlatego, że przedsiębiorca płaci wyłącznie za korzystanie z pojazdu – rata nie obejmuje spłaty wartości auta. Jednocześnie przy najmie długoterminowym nie występuje opłata wstępna, ale najemca nie ma możliwości wykupu auta i obowiązują go różne ograniczenia (dotyczące np. przebiegu).

Leasing czy najem długoterminowy – co sprawdzi się w Twojej firmie?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest korzystniejsze – leasing czy najem długoterminowy. Jako przedsiębiorca musisz uwzględnić zarówno swoje potrzeby, jak i księgowość, a precyzując kwestie podatkowe. Aby ocenić, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej, nie obejdzie się bez symulacji.
Korzystasz z leasingu lub najmu długoterminowego i potrzebujesz pomocy przy ich rozliczaniu? Biuro Hello oferuje profesjonalne prowadzenie księgowości – obsługujemy zarówno przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki. 

Scroll to Top