Na czym polega cashpooling?

Biurohello pool leader Na czym polega cashpooling?

Cash pooling ma zastosowanie w grupach kapitałowych – jest alternatywą dla innych sposobów pozyskania środków, np. kredytu czy faktoringu. Jak cashpooling wygląda w praktyce? Jakie korzyści płyną z jego wykorzystania?

Jak działa cashpooling?


Cash pooling to pojęcie, które dotyczy gospodarowania zasobami finansowymi w grupach kapitałowych (finansowanie wewnętrzne). Podmioty wchodzące w skład takiej grupy mają różne zapotrzebowanie na środki, aby realizować swojej bieżące zadania. Dzięki wykorzystaniu cashpooling przedsiębiorstwo uniezależnia się od oferty zewnętrznych podmiotów.
Na czym w praktyce polega korzystanie z cashpooling? Najprościej mówiąc, zasoby finansowe grupy kapitałowej (lub dużej organizacji) są gromadzone na jednym rachunku bankowym (a nie indywidualnych rachunkach), z którego następnie rozdysponowuje się je zgodnie z potrzebami. To zadanie dla pool leadera – może być nim np. bank.
 
Chcesz zminimalizować ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej? Masz pomysł na biznes i chcesz uniknąć żmudnych formalności? Poznaj zalety i wady gotowych spółek – przeczytaj artykuł: „Kupno gotowej spółki – zalety i wady”.


 

Cash pooling a PCC i VAT – co trzeba wiedzieć?


Korzystanie z cashpooling rodzi pytania o kwestie podatkowe. Jak prezentuje się cashpooling w kontekście podatku PCC i VAT?
Umowa cashpooling nie jest traktowana jako pożyczka – jest to umowa nienazwana. W związku z tym korzystanie z tego narzędzia nie wymaga zapłaty podatku PCC. Prawidłowość takiej interpretacji przepisów potwierdzają również organy podatkowe.

Cash pooling jest traktowane jako usługa pośrednictwa finansowego – rozdysponowanie środków leży w gestii pool leadera. Ponieważ takie usługi są zwolnione z VAT, to korzystanie z cashpool nie wiąże się z koniecznością zapłaty takiego podatku.
 

Jakie korzyści płyną z cashpooling?


Podstawową zaletą cashpooling jest uniezależnienie się od oferty zewnętrznego finansowania. Inaczej mówiąc, grupa kapitałowa może zrezygnować np. z linii kredytowej czy pożyczek bankowych. Inne korzyści to:

●    Zmniejszenie kosztów finansowych – ma to związek z brakiem konieczności zwracania się np. do banków czy firm oferujących faktoring
●    Możliwość wynegocjowania atrakcyjnego oprocentowania dla środków znajdujących się na rachunku – dotyczy to sytuacji, gdy podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej osiągają zyski
Mimo że cashpooling oznacza konkretne korzyści dla grupy kapitałowej, to nie jest to rozwiązanie bezkosztowe – wskazać trzeba choćby wynagrodzenie pool leadera. Z tego względu oceny opłacalności wykorzystania cashpooling zawsze należy dokonać indywidualnie.