Na czym polega pełna księgowość?

Czym jest i na czym polega pełna księgowość?

Pełna księgowość oznacza tyle, że prawie każde zdarzenie gospodarcze w firmie (przeprowadzone transakcje, operacje w magazynie, przelewy) musi zostać zaewidencjonowane, czyli ujęte w księgach. Powodem tej skrupulatności są kwoty, jakimi obracają większe firmy – często są one liczone w dziesiątkach czy setkach milionów złotych. Transparentność ma wyeliminować oszustwa podatkowe czy inne nieuczciwe działania.
Poszczególne transakcje muszą być odnotowywane w księgach rachunkowych. To m.in. księga główna, księgi pomocnicze i dzienniki. Konieczne jest przygotowywanie również innych dokumentów – np. sprawozdań. Niektóre z tych dokumentów są jawne. W praktyce oznacza to, że pełna księgowość pozwala zapoznać się z wynikami finansowymi firmy nie tylko organom skarbowym, ale również kontrahentom czy inwestorom.

Dla kogo pełna księgowość jest obowiązkowa?

Nie wszystkie firmy mają obowiązek stosowania pełnej księgowości – wymóg ten uzależniony jest od dwóch parametrów. Pierwszym jest limit kwotowy, drugim z kolei charakter prowadzonej działalności (branża). Biorąc pod uwagę drugi czynnik, wskazać można, że pełna księgowość jest obowiązkowa m.in. dla:
    • firm ubezpieczeniowych, banków i funduszy emerytalnych,
    • spółek handlowych,
    • gmin, powiatów i województw.
Katalog podmiotów zobowiązanych do tego, aby skrupulatnie rozliczać się z prowadzonej działalności gospodarczej, jest jednak szerszy. Nie zawsze firma od razu prowadzi pełną księgowość. Sytuacją często spotykaną na rynku jest przechodzenie na pełne księgi w momencie, gdy firma się rozrasta. Z reguły przedsiębiorca dąży wówczas także do zminimalizowania ryzyka prowadzenia działalności. Więcej o pełnej księgowości możesz przeczytać w artykule „Czym jest pełna księgowość i kiedy firma musi ją stosować?”.

 Księgowość Twojej firmy w dobrych rękach

Przedsiębiorcy z reguły nie mają czasu, aby samodzielnie zajmować się prowadzeniem ksiąg handlowych. Gdy firma nie jest jeszcze na tyle duża, aby utworzyć w niej dział księgowości, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z zewnętrznej pomocy – prowadzenie księgowości to zadanie dla profesjonalnego biura rachunkowego.

Chcesz w pełni skoncentrować się na rozwoju swojej firmy? Skorzystaj z naszego wsparcia. Od lat pomagamy przedsiębiorcom jako profesjonalne biuro rachunkowe. Oferujemy księgowość spółek, można nam powierzyć także prowadzenie kadr i płac. Kompleksowo pomagamy w rozliczeniach z różnymi instytucjami, w tym urzędem skarbowym i ZUS.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci korzystną ofertę i zaproponujemy długofalową współpracę. Powierzając nam prowadzenie księgowości, zyskasz więcej czasu na rozwój firmy.

Scroll to Top