Polski Ład po zmianach – co warto wiedzieć?

Polski Ład a obniżenie stawki PIT do 12 proc.

To jedna z kluczowych zmian, jakie przewiduje ustawodawca. Stawka PIT zostanie obniżona z aktualnych 17 do 12 proc. Zmiana dotyczy wszystkich podatników rozliczających się przy zastosowaniu skali podatkowej, bez względu na formę rozliczenia. Oznacza to, że niższy niż dotychczas podatek zapłacą m.in. osoby, których źródłem dochodu jest praca na etat czy wykonywanie zleceń w oparciu o umowę zlecenia.
Mimo że zmiana stawki PIT wchodzi w życie 1 lipca 2022 r., to ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. W praktyce oznacza to, że duża część podatników może spodziewać się zwrotu nadpłaconej zaliczki na podatek PIT w kolejnym roku – gdy będzie rozliczać się za 2022 r. Jednocześnie ustawodawca zdecydował się na likwidację ulgi dla klasy średniej.

Nie chcesz stracić na wprowadzeniu Polskiego Ładu? Przeczytaj również nasz artykuł: „Spółka komandytowo-akcyjna a Polski Ład – czy to się opłaca?”. 

Odliczanie składki zdrowotnej, ale tylko częściowe

Wiele kontrowersji budziło odebranie przedsiębiorcom możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Korekta Polskiego Ładu przewiduje w tym zakresie pewne ustępstwa, przy czym nie dla każdego. Według propozycji z częściowego odliczania składki zdrowotnej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wybrali następujące formy opodatkowania:
●    Podatek liniowy – roczny limit 8700 zł
●    Ryczałt – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu)
●    Karta podatkowa – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku)
Odliczenie składki zdrowotnej nie będzie opcją dostępną dla przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych.

Czujesz się zagubiony w gąszczu zmian podatkowych? Doskonale to rozumiemy. Jeżeli chcesz skoncentrować się na biznesie, wybierz usługi księgowe Biuro Hello – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Możliwość zmiany formy opodatkowania

Wejście w życie zapisów Polskiego Ładu poskutkowało zmianą formy opodatkowania przez wielu przedsiębiorców. Kolejna zmiana w tym zakresie wprowadza jednak nowości – to zwłaszcza obniżenie podatku PIT z dotychczasowych 17 proc. na 12 proc. W konsekwencji w takim kształcie zasady ogólne mogą być dla części przedsiębiorców najkorzystniejsze. Z tego powodu Polski Ład 2.0 przewiduje możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego.
Co istotne, zmiana formy opodatkowania będzie dostępna jedynie w ograniczonym zakresie – przedsiębiorca będzie mógł wybrać jedynie zasady ogólne. Oznacza to, że niemożliwa będzie zmiana opodatkowania na ryczałt czy podatek liniowy.

Scroll to Top