Wspierasz Ukrainę? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

Gdzie szukać informacji o ulgach dla firm, które wspierają Ukraińców?

Informacje o ulgach, z jakich mogą skorzystać podmioty gospodarcze wspierające materialnie Ukraińców, znajdują się w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa). Aby jednak skorzystać z dostępnych ulg, przedsiębiorcy muszą pamiętać o trzech zasadach:

●       darowizna musi zostać dokonana (przekazanie),

●       świadczenie musi być nieodpłatne,

●       przekazanie darowizny musi nastąpić w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

Jakie preferencje podatkowe w PIT i CIT czekają na przedsiębiorców?

Firmy wspierające Ukraińców mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty wytworzenia (cenę nabycia) rzeczy lub praw, które następnie zostały przekazane jako darowizna. Tzw. specustawa precyzuje jednak, komu (jakim podmiotom) taka darowizna może zostać przekazana – są to:

●       organizacje pożytku publicznego – również ukraińskie,

●       jednostki samorządu terytorialnego,

●       podmioty wykonujące na terenie Polski lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego,

●       Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Jednocześnie podatnicy zainteresowani skorzystaniem z tej ulgi muszą pamiętać o dodatkowym warunku, jaki został sformułowany w specustawie. Mowa tu o braku wcześniejszego zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu – dotyczy to również odpisów amortyzacyjnych.

 Czy ulgi przysługują przy udzielaniu pomocy bezpośrednio Ukraińcom?

Organizacje wspierające osoby fizyczne, w tym obywateli Ukrainy, mają własne koszty związane z prowadzoną działalnością. Dodatkowo nie zawsze mogą szybko odpowiedzieć na zgłaszane potrzeby – ograniczeniem są choćby zasoby ludzkie. Z tego względu część przedsiębiorców zamiast współpracy z organizacjami wybiera bezpośrednią pomoc. Czy w tym przypadku również jest możliwe skorzystanie z powyższych ulg? Okazuje się, że nie.

Taką odpowiedź uzyskała jedna z firm, która zwróciła się o interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. Z odpowiedzi tej wynika, że do korzystania z preferencji podatkowych są uprawnione jedynie podmioty gospodarcze współpracujące z organizacjami wskazanymi w tzw. specustawie.

Zmieniające się przepisy komplikują prowadzenie działalności gospodarczej. Chcesz mieć więcej czasu na poszukiwania klientów lub planujesz bardziej zaangażować się w pomoc dla Ukrainy? Zapraszamy do Biuro Hello – proponujemy usługi księgowe oraz prowadzenie księgowości zarówno niewielkim firmom, jak i spółkom (pełna księgowość). Z nami zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Scroll to Top