Ile będzie wynosić wynagrodzenie minimalne w 2023 roku?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku – dwie kwoty

W ostatnich latach minimalne wynagrodzenie wzrastało raz w roku – z pierwszym dniem nowego roku. 2023 rok będzie pod tym względem nietypowy, gdyż minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie.
Minimalne wynagrodzenie 2023:

  • od 1 stycznia najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło 3490 zł brutto,
  • od 1 lipca wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 3600 zł brutto.

Na podwyżkę mogą liczyć nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. W ich przypadku wzrost najniższego wynagrodzenia również będzie dwuetapowy:

  • od 1 stycznia minimalna stawka godzinowa osiągnie wartość 22,80 zł
  • od 1 lipca stawka godzinowa nie będzie mogła być niższa niż 23,50 zł.

Dlaczego w 2023 roku będzie dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia?

Dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia, jaka będzie miała miejsce w 2023 roku, ma związek z wysoką inflacją. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że gdy prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi:

  • co najmniej 105 proc. – należy ustalić dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej,
  • mniej niż 105 proc. – ustala się jeden termin zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej.

W ostatnich latach wskaźnik cen nie przekraczał wskazanej wartości i dlatego minimalna pensja była podnoszona tylko w jednym terminie – od 1 stycznia.

Zatrudniasz pracowników, ale z racji natłoku obowiązków nie masz czasu, by ich samodzielnie rozliczać? Wyręczymy Cię – prowadzone przez nas profesjonalne biuro rachunkowe Biuro Hello zajmuje się również kadrami i płacami. Skontaktuj się z nami, aby poznać ofertę.

Z czym wiąże się podwyżka minimalnego wynagrodzenia?

Dla 2,5 mln pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie, podwyżka to dobra wiadomość. Inaczej jednak podwyżki mogą odbierać przedsiębiorcy. Dla nich nie jest to najlepsza wiadomość, bo pensja minimalna wpływa na wysokość składek ZUS. O ile więcej trzeba będzie zapłacić? Wzrost jest dobrze widoczny na przykładzie preferencyjnego ZUS-u (tzw. mały ZUS)
Składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa i Fundusz Pracy – stawki dla „małego ZUS-u”:

  • 2022 rok – 285,71 zł,
  • 2023 rok – 331,26 zł (od 1 stycznia) i 341,72 zł (od 1 lipca).

Trzeba jednocześnie pamiętać, że preferencyjny ZUS jest dostępny jedynie przez 2 lata (na początku prowadzenia firmy). Później przedsiębiorca (jeżeli nie może skorzystać ze składek zależnych od dochodu – Mały ZUS Plus) musi zmierzyć się z „dużym ZUS-em”, którego stawki są znacznie wyższe.

Scroll to Top