Czym jest kredyt kupiecki i kto z niego korzysta?
Kredyt kupiecki to po prostu odroczenie terminu płatności. Kredytu kupieckiego udzielają sobie przedsiębiorcy, a dokładniej firmy oferujące surowce, produkty lub usługi swoim klientom – innym firmom.
Przykład:
Pan Adam jest właścicielem piekarni i cukierni. Aby przygotować wypieki, potrzebuje surowców (mąki, drożdży, soli czy cukru) i dlatego współpracuje on z panią Julią, która jest właścicielką hurtowni spożywczej. Kobieta udziela swojemu klientowi kredytu kupieckiego – za dostarczone składniki musi on zapłacić w ciągu 30 dni.
Warunki, na jakich zostanie udzielony kredyt kupiecki, zainteresowane strony uzgadniają między sobą. Najczęściej przedsiębiorca na uregulowanie faktury wystawionej przez dostawcę ma od 7 do 30 dni.
Kredyt kupiecki – główne korzyści dla stron transakcji
Z reguły kredyt kupiecki jest rozpatrywany w kontekście korzyści dla przedsiębiorcy, który z niego korzysta. Jednak dostawca proponujący kredyt kupiecki również zyskuje:
● Jest postrzegany jako atrakcyjny partner biznesowy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy udziela kredytu kupieckiego bez naliczania odsetek.
● Może zdobyć nowych klientów. Współpracą z firmą oferującą kredyt kupiecki bardzo się opłaca, zwłaszcza w niepewnych czasach.
Z kolei dla odbiorcy surowców, produktów czy usług korzystanie z kredytu kupieckiego najczęściej oznacza niższe koszty – pod tym względem jest on tańszy niż kredyt oferowany przez bank. Firmy oferujące kredyt kupiecki często przyznają rabaty za płatność przy zakupie, co może być szczególnie istotne dla firm szukających oszczędności.
Jak prawidłowo księgować kredyt kupiecki?
Rozważasz wprowadzenie w swojej firmie kredytu kupieckiego? Musisz pamiętać, że ta decyzja to nie tylko kwestia dalszego rozwoju Twojej firmy – oznacza ona też zmiany w dotychczasowym sposobie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeżeli zamierzasz naliczać swoim kontrahentom odsetki od udzielonych kredytów kupieckich, to powinieneś wiedzieć, że są one zwolnione z VAT.
Samodzielne księgowanie kredytu kupieckiego wymaga zagłębienia się w przepisy podatkowe, w tym także zapoznania się z decyzjami wydawanymi przez dyrektorów izb skarbowych.
Biuro Hello – profesjonalne biuro rachunkowe.
Naszym klientom oferujemy zarówno pełna księgowość, jak i prowadzenie księgowości małych firm.
Jeżeli jesteś zainteresowany wsparciem specjalistów?