Polski Ład a spółki – co się zmieni?

Spółka z o.o. – rozwiązanie tylko dla niektórych przedsiębiorców

Jeszcze do niedawna spółka z o.o. była jednym z głównych pomysłów przedstawianych przedsiębiorcom, którzy z uwagi na uzyskiwany dochód stracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne dla każdego właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzy kluczowe powody to:

●    W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. nie sposób uniknąć składek ZUS. Aktualnie jest to możliwe, gdy wspólników jest dwóch.
●    Podwójne opodatkowanie. Mowa tu o CIT oraz podatku, który należy zapłacić przy wypłacie dywidendy.
●    Zmiany, jakie przewiduje Nowy Ład w zakresie składki zdrowotnej, którą będą obowiązkowo płacić członkowie zarządu.

To właśnie podwójne opodatkowanie oraz planowane zmiany należą do głównych czynników, dla których nie każdemu przedsiębiorcy przekształcenie prowadzonej firmy w spółkę będzie się opłacać.

Obowiązkowa składka zdrowotna dla członków zarządu

Zapisy Nowego Ładu odnoszą się również do spółek z o.o. Od 1 stycznia 2022 r. (chociaż termin ten nie jest pewny) składka zdrowotna ma być obowiązkowa dla członków zarządu. Zgodnie z zapisami ustawy dotyczyć to będzie wyłącznie prezesów i członków zarządu pełniących te funkcje za wynagrodzeniem. To duża zmiana – aktualnie osoba pełniąca funkcję prezesa lub członka zarządu nie musi być zgłoszona do ZUS. Co to oznacza w praktyce?
Eksperci wskazują, że taka konstrukcja przepisów spowoduje wzrost obciążeń dla osób, które dotychczas były zwolnione z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Planowane zmiany to także kolejny powód, dla którego nie każdej osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą będzie się opłacać przekształcenie jej w spółkę.
Chcesz wiedzieć więcej o Nowym Ładzie? Przeczytaj też artykuł: „Polski Ład – co o nim wiadomo?”.

Jednoosobowa działalność czy spółka – co wybrać?

Na to pytanie można odpowiedzieć dopiero po wnikliwej analizie – przyszły przedsiębiorca powinien podjąć decyzję po konsultacji z doradcą podatkowym. Wiesz już, w jakiej formie chcesz prowadzić działalność? Jeżeli planujesz założyć firmę jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów i potrzebujesz wsparcia w wypełnianiu dokumentów oraz prowadzeniu ksiąg rachunkowych, zapraszamy do Biura Hello.
Biuro Hello to profesjonalne biuro rachunkowe. Oferowane przez nas usługi księgowe obejmują zarówno prowadzenie księgowości spółek, jak i jednoosobowych firm. Chcesz wiedzieć więcej o naszej ofercie? Skontaktuj się z nami – zapewniamy rzetelne prowadzenie ksiąg w atrakcyjnych cenach.

Scroll to Top