Polski Ład – co o nim wiadomo?

1. Zmiana wysokości składki zdrowotnej

Zgodnie z początkowymi założeniami składka zdrowotna miała zostać podwyższona do 9 proc. – w przypadku przedsiębiorców rozliczających się w poprzez kartę podatkową, podatek liniowy czy ryczałt. Ostatecznie jednak planowane zmiany zostały zmodyfikowane, a składka została ustalona na 4,9 proc.
Składkę w wysokości 9 proc. zapłacą m.in. osoby zatrudnione na umowę o pracę. Założenia Polskiego Ładu nie przewidują, że będą one mogły odliczyć ją od podatku.

2. Modyfikacja dotychczasowego progu podatkowego

Polski Ład zakłada, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników, a to z uwagi na podniesienie progu podatkowego z 85 528 do 120 tys. zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o skalę podatkową zapłacą podatek w wysokości 32 proc. dopiero od dochodów przekraczających kwotę 120 tys. zł.

Potrzebne jest Ci profesjonalne biuro rachunkowe? Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy – Biuro Hello oferuje usługi księgowe zarówno spółkom, jak i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

3. Zmiana kwoty wolnej od podatku

To zmiana, którą mają zostać objęte wszystkie pracujące osoby, nie tylko przedsiębiorcy. Polski Ład zakłada podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł. Jeżeli zapowiedziana zmiana zostanie wprowadzona, to w praktyce osoby otrzymujące z tytułu pracy płacę minimalną nie zapłacą niemal żadnego podatku.
Według rządowych planów wprowadzenie tej zmiany spowoduje, że kwota wolna w Polsce znajdzie się na poziomie porównywalnym z krajami Europy Zachodniej, np. Niemcami.

4. Nowe stawki w estońskim CIT

Polski Ład modyfikuje też pierwotne założenia estońskiego CIT-u. W tym przypadku mowa o obniżeniu stawki PIT i CIT z 25 do 20 proc. – to założenie dotyczy małych CIT-owców. Również więksi podatnicy mogą liczyć na obniżkę o 5 proc. – z 30 na 25 proc.
Chcesz wiedzieć więcej o estońskim CIT? Przeczytaj nasz artykuł: „Czym jest estoński CIT i kto może z niego skorzystać?”. 

5. Ograniczenie szarej strefy

Jednym z wyzwań jest walka z szarą strefą, czyli m.in. zatrudnianiem pracowników „na czarno” (bez umowy). Polski Ład przewiduje skuteczniejsze środki radzenia sobie z nieuczciwymi przedsiębiorcami – mowa o wprowadzeniu dodatkowych obciążeń finansowych, jakimi mieliby oni zostać objęci.
Zmiany mają dotyczyć również wprowadzenia pełnej odpowiedzialności pracodawcy zatrudniającego bez umowy w kwestiach zarówno podatkowych, jak i składek ZUS. Jednocześnie odpowiedzialność pracownika za te zobowiązania ma zostać wyłączona. 

Scroll to Top