Czy prezesi i członkowie zarządów spółek zapłacą składkę zdrowotną – założenia Polskiego Ładu – Część 1

Powołanie członka zarządu a składki ZUS – jak to wygląda obecnie?

Członkowie zarządu mogą pełnić swoje funkcje zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Nie są to jednak jedyne rozwiązania – istnieje też możliwość powołania członka zarządu na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Różnica uwidacznia się w kwestii oskładkowania wynagrodzenia: 

    • W przypadku podpisania umowy zlecenia lub umowy o pracę – konieczne jest dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
    • Gdy dochodzi do powołania, sytuacja wygląda inaczej – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nie jest wymagane.

Rozliczanie wynagrodzenia członka zarządu sprowadza się z kolei do pobrania podatku od wynagrodzenia w wysokości 17 proc. (lub 32 proc.) i pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania.

Jesteś zainteresowany założeniem spółki?

Rozważ zakup czystej spółki, przygotowanej do prowadzenia działalności operacyjnej. W Biuro Hello proponujemy sprzedaż spółek. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu księgowości spółki, przeczytaj nasz wpis „Na czym polega pełna księgowość”.

Polski Ład – składka zdrowotna obowiązkowa dla członków zarządu i wspólników

Założenia Polskiego Ładu modyfikują dotychczasowe rozwiązania. Zgodnie z planowanymi zmianami w przepisach osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały unieść dodatkowe obciążenie finansowe w postaci 9 proc. składki zdrowotnej. Będzie ona naliczana od ich zarobków i nie będzie możliwości jej odliczania. Dla obowiązku odprowadzania składki w podanej wysokości nie będzie miało znaczenia to, czy członek zarządu ma odrębny tytuł do ubezpieczenia, czy też korzysta z ubezpieczenia małżonka.
Jeżeli projekt Polskiego Ładu w tym zakresie wejdzie w życie (wstępna data to 1 stycznia 2022 r.), oznaczać będzie to wzrost obciążeń dla spółek. Aby wypłacać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, będą one musiały ponieść dodatkowe koszty. W rezultacie zmiany te są niekorzystne dla prezesów i członków zarządów spółek oraz mocno krytykowane, w tym przez Federację Przedsiębiorców Polskich.

Interesują Cię usługi księgowe? Biuro Hello to profesjonalne biuro rachunkowe, które oferuje księgowość spółek. Jeżeli chcesz, aby o księgi rachunkowe Twojej spółki zadbali doświadczeni i rzetelni księgowi, skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci atrakcyjną propozycję.

Scroll to Top