Agencja ubezpieczeniowa – atrakcyjny pomysł na biznes?

Jakie są obowiązki agenta ubezpieczeniowego?

Praca agenta ubezpieczeniowego polega na doradztwie klientom indywidualnym i biznesowym w zakresie wyboru ubezpieczeń. Mimo że dynamicznie rozwijają się porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń, to – jak wynika choćby z badań Polskiej Izby Ubezpieczeń – rośnie zainteresowanie produktami, w przypadku których kluczowy jest zakres ochrony. Przykładami są:
●    Ubezpieczenia na życie
●    Ubezpieczenia turystyczne
●    Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – np. AC
●    Ubezpieczenia nieruchomości
●    Ubezpieczenia zdrowotne

Jak otworzyć agencję ubezpieczeniową?

Otworzenie agencji ubezpieczeniowej nie jest szczególnie skomplikowane, nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Możesz zgłosić się do wybranej firmy ubezpieczeniowej lub podpisać umowę z multiagencją. To drugie rozwiązanie oznacza, że będziesz oferować produkty ubezpieczeniowe dostępne w ofercie różnych ubezpieczycieli.
Multiagencje działające na polskim rynku proponują różne modele współpracy. Przykładem może być firma CUK Ubezpieczenia, z którą można współpracować jako:
●    Franszyza – to propozycja dla osób zainteresowanych działaniem pod szyldem CUK Ubezpieczenia
●    Punkt partnerski – to rozwiązanie dla osób prowadzących już działalność gospodarczą w innej branży
●    Niezależny doradca – to oferta skierowana do osób pracujących w charakterze agenta ubezpieczeniowego

Agencja ubezpieczeniowa – co z formalnościami?

Aby prowadzić agencję ubezpieczeniową, musisz założyć działalność gospodarczą. Może ona mieć formę zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki (np. spółki z o.o.). Konieczny będzie też wybór formy opodatkowania – możesz zdecydować się m.in. na zasady ogólne lub opodatkowanie metodą liniową. Aby jednak stwierdzić, które z dopuszczalnych rozwiązań będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, konieczne będzie przeprowadzenie kalkulacji.
PKD dla agencji ubezpieczeniowej. Wypełniasz wniosek CEIDG-1? Musisz podać kod PKD dla swojej działalności. Właściwy jest PKD 66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych.

Masz problem z wypełnieniem dokumentów? Chcesz w pełni skoncentrować się na rozwoju biznesu i szukasz biura rachunkowego, które odciąży Cię w załatwianiu formalności? Zapraszamy do profesjonalnego biura rachunkowego Biuro Hello. U nas możesz też zarejestrować swoją firmę pod prestiżowym adresem.

Scroll to Top