PIT dla młodych – co warto wiedzieć?

Młode osoby nie mają łatwo na rynku pracy – o posadę konkurują z bardziej doświadczonymi pracownikami. Wielu zatrudnionych w wieku do 26 lat łączy edukację z pracą na pół lub cały etat. Aby wesprzeć te osoby, od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje rozwiązanie w postaci PIT-u dla młodych. Na czym polega nowa ulga?

 Kto może skorzystać z PIT dla młodych?

PIT dla młodych to ulga opracowana specjalnie dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Mogą z niej skorzystać osoby aktywne zawodowo, przy czym tylko wówczas, gdy uzyskują dochody wynikające z:
    • pracy – podpisały z pracodawcą np. umowę o pracę,
    • podpisanych umów zleceń,
    • praktyk absolwenckich lub stażu uczniowskiego – od 2021 r.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Masz obowiązek opłacać podatek. Jeżeli nie chcesz go wyliczać samodzielnie, ale chcesz zyskać więcej czasu na rozwój firmy, skontaktuj się z nami – jako profesjonalne biuro rachunkowe wesprzemy Cię w osiągnięciu zamierzonych celów. Współpracując z nami, zyskasz też dostęp do biura wirtualnego.

Ministerstwo Finansów szacuje, że z ulgi PIT dla młodych skorzysta łącznie ok. 2 mln młodych pracowników.

 Na czym polega ulga podatkowa dla młodych?

Osoba poniżej 26. roku życia, której dochody w roku podatkowym nie przekroczą 85 528 zł, jest zwolniona z podatku PIT – obowiązuje ją tzw. zerowy PIT. Warto wiedzieć, że:
    • ulga nie jest uzależniona od liczby zawartych umów – znaczenie ma jedynie to, czy łączne dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego,
    • po przekroczeniu podanej wyżej kwoty trzeba będzie zapłacić podatek – zgodnie z obowiązującą stawką, czyli 32 proc.

Mimo że PIT dla młodych obowiązuje od sierpnia 2019 r., to wciąż pojawiają się pytania dotyczące składek ZUS. Czy za osoby nie starsze niż 26 lat muszą one być odprowadzane? Tak, o ile pracownik jest objęty ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Jeżeli tak, składki nie podlegają odliczeniu PIT.

 PIT dla młodych – ile wynoszą oszczędności?

Ile pozostaje w kieszeni młodego pracownika w związku z funkcjonowaniem PIT dla młodych? Zysk zależy od wysokości wynagrodzenia.
Przykład 1: Dagmara ma 24 lata i pracuje na cały etat z wynagrodzeniem w kwocie 5259 zł brutto. Dzięki wprowadzeniu ulgi dla młodych pracowników do jej kieszeni co miesiąc trafia 334 zł więcej. Rocznie zyskuje ona ponad 4000 zł.

Przykład 2: Paweł ma 20 lat i w związku z kontynuacją edukacji pracuje na pół etatu, zarabiając minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli 2800 zł brutto. PIT dla młodych spowodował, że co miesiąc otrzymuje o 137 zł więcej na swój rachunek bankowy. W skali roku to niemal 1650 zł.

Scroll to Top