Czym jest PIT-2 i kiedy go złożyć?

Czym jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie składane przez pracownika. Gdy pracodawca otrzyma PIT-2 od podwładnego, to ma podstawę, aby pomniejszać miesięczne zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W bieżącym roku PIT-2 jest o tyle ważny, że kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 000 zł. W praktyce oznacza to, że miesięczna kwota zmniejszająca podatek wzrosła z 43,76 zł do 425 zł.
W przypadku PIT-2 obowiązuje kilka zasad, o których trzeba pamiętać:
●    Pracownik składa PIT-2 z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia – po podpisaniu umowy
●    Deklaracja złożona przez pracownika w miejscu pracy obowiązuje aż do odwołania
●    Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, nie jest konieczne składanie PIT-2 co roku
Dokument PIT-2 nie ma nic wspólnego z ulgą dla klasy średniej, jaka obowiązuje od początku 2022 r. 

Dlaczego złożenie PIT-2 jest tak istotne?

Przedsiębiorca ma szereg obowiązków, np. prowadzi księgowość firmy (gdy nie chce tego robić samodzielnie, wybiera usługi księgowe). W momencie zatrudnienia pierwszego pracownika dochodzą mu dodatkowe powinności – musi on m.in. pobierać zaliczki na podatek dochodowy i przekazywać je do urzędu skarbowego.
Gdy pracownik złoży PIT-2, przedsiębiorca przy pobieraniu zaliczek może zastosować kwotę zmniejszającą podatek – w 2022 r. wynosi ona 5100 zł. Jeżeli pracownik nie złoży PIT-2, pracodawca nie będzie miał prawa stosować kwoty zmniejszającej podatek. W tej sytuacji skorzystanie z kwoty wolnej od podatku będzie możliwe dopiero przy składaniu zeznania rocznego.

Chcesz wiedzieć więcej o zmianach, jakie wprowadza Polski Ład?

Zajrzyj na naszego bloga – przeczytaj „Polski Ład a spółki – co się zmieni?”. Jeżeli szukasz firmy oferującej usługi księgowe, zgłoś się do nas.

Kiedy nie można złożyć PIT-2?

Nie zawsze pracownik może złożyć PIT-2. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy uzyskuje on dochody również z innych źródeł. Jak przypomina Ministerstwo Finansów, dokumentu tego nie składa:
●    Emeryt, który jednocześnie pozostaje aktywny na rynku pracy – wówczas kwotę wolną od podatku uwzględnia organ podatkowy
●    Przedsiębiorca, który jest jednocześnie pracownikiem – kwota wolna od podatku jest uwzględniana przy przychodach z działalności gospodarczej
●    Wieloetatowiec, czyli osoba pracująca na kilku etatach – pracownik w takiej sytuacji powinien złożyć PIT-2 tylko u jednego pracodawcy

Pracownik, który złożyłby PIT-2, mimo że nie powinien tego robić, musiałaby liczyć się z wysoką dopłatą przy rozliczeniu rocznym. Właśnie z tego względu PIT-2 nie jest obowiązkowy – pracownik może go złożyć, ale nie jest to wymóg.

Scroll to Top