Księgowość online czy stacjonarnie?

1. Porównajmy zalety księgowości online i stacjonarnej

Główną zaletą księgowości online jest dostęp do niej 24h na dobę z każdego zakątka na świecie, jeśli tylko występuje połączenie internetowe. Kolejną zaletą którą umożliwia księgowość online jest załatwianie wielu spraw online, bez konieczności wychodzenia z domu, czy konieczności chodzenia do biura rachunkowego. Dużym atutem jest szybki dostęp i wgląd do wszelkich danych i FV, ze względu na fakt, że wszystkie dokumenty są zdigitalizowane. Ewentualny kontakt z księgowym możne odbywać się za pomocą wideokonferencji, telefonicznie lub mailowo.

Jeśli chodzi natomiast o zalety księgowości stacjonarnej – ważny jest niewątpliwie szybki, łatwy i bezpośredni kontakt z samym księgowym, podczas którego można uzyskać dodatkowe porady dotyczące optymalizacji kosztów. Ważnym aspektem są również stosunkowo niskie koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe (w stosunku do zatrudnienia pracownika – księgowego na etat). W przypadku księgowości stacjonarnej następuje również przekazanie odpowiedzialności za rozliczanie z urzędami skarbowymi biurom rachunkowym, co niewątpliwie wiąże się ze zrzuceniem sporej odpowiedzialności.
Biuro rachunkowe umożliwia również swoim klientom możliwość przechowywania całej dokumentacji księgowej w postaci wydrukowanej, co zdaje się być sporym atutem zwłaszcza w większych firmach, gdzie drukowanych dokumentów są tysiące, lub dziesiątki tysięcy.

2. Który rodzaj księgowości jest najlepszy dla jakiej firmy?

Ogólnie rzecz biorąc, mała firma typu startup najbardziej skorzystałaby z usługi księgowości online ze względu na jej przystępność i wygodę. Jednak większe firmy mogą potrzebować bardziej kompleksowego podejścia i powinny zdecydować się na księgowość stacjonarną. Wszystko sprowadza się więc do tego, jaką firmę prowadzisz i ile pieniędzy jesteś gotów zainwestować w jej system księgowy.

3. Inwestuj w profesjonalny system księgowy, aby usprawnić proces księgowania 

Bez względu na to, jaki rodzaj księgowości wybierzesz, inwestycja w profesjonalny system księgowy jest kluczem do usprawnienia procesu księgowania. Profesjonalne systemy są zaprojektowane tak, aby zautomatyzować proces wprowadzania danych i zapewnić szczegółowe raporty, które pomogą Ci szybko przeanalizować wyniki finansowe Twojej firmy. Inwestycja w taki system pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek oraz sprawi, że zarządzanie księgowością stanie się dziecinnie proste. Dodatkowo, może on zapewnić bezcenny wgląd w różne aspekty Twojej działalności.

4. Jaka jest najlepsza opcja dla Twojej firmy/działalności gospodarczej

Podsumowując, księgowość online lub stacjonarna ma swoje zalety i wady w zależności od wielkości i zakresu działalności. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione punkty podczas dokonywania wyboru, pomożemy Ci określić, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jakimi zasobami dysponujesz!

Scroll to Top