Czym jest i na czym polega estoński CIT?
Estoński CIT (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych) to forma podatku CIT. Charakterystyczne jest dla niego odroczenie momentu zapłaty podatku. Standardowo spółki odprowadzają zaliczki na CIT. W przypadku estońskiego CIT spółka nie płaci podatku dopóty, dopóki zysk pozostaje w firmie. Dopiero jego wypłata oznacza konieczność uregulowania podatku CIT.
W przypadku estońskiego CIT przedsiębiorcy nie muszą prowadzić odrębnej rachunkowości. Oznacza to, że księgowość spółek pozostaje praktycznie niezmieniona.
Czy wiesz, że nazwa „estoński CIT” nawiązuje do rozwiązań obowiązujących w Estonii? Według ekspertów zmiany, na które zdecydował się polski ustawodawca, są dalekie od modelu funkcjonującego w Estonii. Głównym zarzutem jest lista wymagań, jakie muszą spełnić spółki zainteresowane korzystaniem z estońskiego CIT. |
Dla kogo jest estoński CIT?
Z estońskiego CIT skorzystać mogą spółki. O tym, czy rozwiązanie to będzie dla spółki korzystne, decyduje przedsiębiorca. Aby jednak można było płacić estoński CIT, konieczne jest spełnienie kryteriów. Z tej formy podatku CIT będziesz mógł skorzystać, gdy spółka:
• uzyskuje przychody na poziomie nie wyższym niż 100 mln zł,
• ma udziałowców, którzy są wyłącznie osobami fizycznymi,
• zatrudnia co najmniej 3 osoby – z wyłączeniem udziałowców,
• nie posiada udziału w innych podmiotach,
• uzyskuje przychody pasywne, które nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
• ponosi nakłady inwestycyjne – w określonych kwotach.
Powyższe warunki będziesz musiał spełnić łącznie. Jeżeli nie spełniasz wszystkich wymagań, to nie będziesz mógł skorzystać z rozwiązania, jakim jest estoński CIT.
Estoński CIT – najważniejsze korzyści
Według Ministerstwa Finansów ok. 98 proc. spółek kapitałowych spełnia kryterium dochodowe, które jest wymagane, aby korzystać z nowej formy opodatkowania. Jakie korzyści płyną z estońskiego CIT? Najważniejsze to:
• większe możliwości inwestycyjne – firma ma dostęp do środków, które może przeznaczyć na dalszy rozwój,
• wzrost produktywności i innowacyjności – ma to bezpośredni związek z nakładami poczynionymi na inwestycje,
• większa odporność na dekoniunkturę – dzięki inwestowaniu przez firmę w swój rozwój.
Czy estoński CIT ma wady? Przede wszystkim nie jest on dostępny dla każdej spółki kapitałowej działającej na polskim rynku. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoja firma będzie mogła skorzystać z tego rozwiązania, rozwiąż test sprawdzający na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Interesuje Cię pełna księgowość – szukasz dobrego biura rachunkowego? Jeżeli tak, skontaktuj się z nami – Biuro Hello ma oddziały na terenie największych miast Polski.