3 zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r.

1. Spółki komandytowe zaczną płacić CIT

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian, które wchodzą od 1 stycznia 2021 r. – spółki komandytowe zaczną płacić CIT. Na gruncie nowych przepisów podatek dochodowy będą musieli zapłacić nie tylko wspólnicy, ale również spółka. Te zmiany przez wielu przedsiębiorców postrzegane są jako bardzo niekorzystne – szukają oni rozwiązań, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
Jednym ze sposobów rozważanych zarówno przez przedsiębiorców, jak i specjalistów jest przekształcenie spółki komandytowej w inną, np. jawną lub partnerską.

2. Przedsiębiorcy objęci ochroną konsumencką

Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jest to, że zostaną objęci ochroną konsumencką. Będzie to możliwe na podstawie nowelizacji, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Kiedy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ochrony konsumenckiej?
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca będzie mógł liczyć na ochronę konsumencką wówczas, gdy zawrze umowę niezależności od przedmiotu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W praktyce z ochrony będzie korzystał wówczas, gdy nie wystąpi o wystawienie faktury na dane firmowe. 

3. Wyższe wynagrodzenie minimalne i składki ZUS

Od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie pensja minimalna. Aktualnie wynosi ona 2600 zł brutto, a od przyszłego roku będzie o 200 zł wyższa. Jeżeli jesteś zleceniodawcą, za godzinę pracy będziesz musiał zapłacić minimum 18,30 zł brutto (aktualnie jest to 17 zł brutto).
Więcej zapłacą nie tylko przedsiębiorcy zatrudniający pracowników – od 1 stycznia 2021 r. wzrosną również stawki ZUS dla przedsiębiorców. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ZUS w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. osoby płacące „pełen” ZUS tytułem ubezpieczenia społecznego będą musiały zapłacić:

    • 615,93 zł – na ubezpieczenie emerytalne,
    • 252,43 zł – na ubezpieczenie rentowe,
    • 77,31 zł – na ubezpieczenie chorobowe. 

W porównaniu jednak do roku ubiegłego podwyżka nie będzie znacząca – z uwzględnieniem wzrostu składki zdrowotnej nie powinna przekroczyć 16 zł.

 Biuro Hello – jak pomożemy Ci w rozwoju Twojego biznesu?

Samodzielnie prowadzisz księgowość swojej firmy i chciałbyś mieć więcej czasu na rozwój biznesu? Dopiero założyłeś działalność gospodarczą i interesuje Cię wirtualne biuro na godziny? W Biuro Hello pomożemy Ci kompleksowo. Nasza oferta to:
    • prowadzenie księgowości – działamy jako profesjonalne biuro rachunkowe, mamy oddziały w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu,
    • wirtualne biuro – proponujemy kilka atrakcyjnych cenowo pakietów, ale jesteśmy przy tym elastyczni i dopasowujemy się do potrzeb klientów,
    • sprzedaż spółek – sprzedajemy zarejestrowane spółki z o.o. z opłaconym kapitałem bez zobowiązań finansowych i pracowniczych.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami – przekaż księgowość swojej firmy w ręce profesjonalistów.

Scroll to Top