Spółka z o.o. – kupić czy zarejestrować we własnym zakresie?

Jak założyć spółkę i z czym to się wiąże?

W ostatnich latach procedura zakładania spółek z o.o. została uproszczona. Dziś możliwe jest założenie spółki z o.o. na dwa sposoby:
●    Tradycyjnie, czyli w kancelarii notarialnej – konieczne jest przygotowanie aktu notarialnego
●    Przez internet – służy do tego portal S24, za którego prowadzenie odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości

Co jest niezbędne do założenia spółki z o.o.? Bez względu na ścieżkę formalną, potrzebny jest kapitał w minimalnej kwocie – 5000 zł. Do tego konieczne jest wybranie nazwy dla firmy, określenie przedmiotu jej działalności oraz liczby i wartości udziałów należących do wspólników.

Założenie spółki w tradycyjny sposób jest czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami – konieczne jest opłacenie notariusza. Z kolei na rejestrację spółki przez internet poświęcić trzeba ok. 45 minut.

Czym są gotowe spółki i dlaczego ich zakup to dobry pomysł?

Spółki z o.o. nie trzeba samodzielnie rejestrować – można kupić już istniejącą. Gotowa spółka to taka spółka, która została założona i przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę niemającą zamiaru z niej korzystać w celu późniejszej odsprzedaży. 
Główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z gotowej spółki to:

●    Minimum formalności – spółka może zacząć działalność niemal od razu
●    Brak konieczności samodzielnego załatwiania formalności
●    Możliwość zakupu zarówno „czystej” spółki, jak i spółki z historią
Czy zakup gotowej spółki jest obciążony ryzykiem? Z pewnością kupujący powinien upewnić się, że spółka nie ma zobowiązań.

Zdecydowałeś się na zakup gotowej spółki? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci wybrać rzetelnego partnera – przeczytaj „Gdzie kupić gotową spółkę z o.o.?”.

Rejestracja czy zakup spółki – co wybrać?

To zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli jesteś na etapie planowania tego, jak będzie działać Twoja firma i nie spieszy Ci się do jej uruchomienia, możesz samodzielnie założyć spółkę. To rozwiązanie także dla osób, które znają się na procedurach związanych z zakładaniem spółki.

Masz świetny pomysł na biznes i chcesz zacząć działalność niemal od razu?

Nie chcesz tracić czasu na formalności i zależy Ci na tym, aby jak najszybciej wejść na rynek? W tym przypadku uzasadniony jest zakup gotowej spółki ze sprawdzonego źródła.

Scroll to Top