5 sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

1. Wirtualne biuro zamiast lokalu firmowego 

Nie każdy przedsiębiorca potrzebuje własnego biura. Jeżeli świadczysz usługi przez internet, możesz obniżyć koszty prowadzenia firmy, rezygnując z lokalu. Potrzebujesz adresu dla swojej firmy? Rozwiązaniem jest biuro wirtualne.
Wirtualne biura działają w prestiżowych lokalizacjach, dzięki czemu możesz uzyskać wiarygodny adres dla swojej firmy. Współpraca z biurem wirtualnym to także szansa na dostęp do salki szkoleniowej lub indywidualnego gabinetu na atrakcyjnych finansowo warunkach.

2. Darmowy rachunek bankowy zamiast płatnego

Aby zaoszczędzić na wydatkach, warto przyjrzeć się zapisom umowy z bankiem prowadzącym rachunek firmowy. Nawet niewielka opłata miesięczna, np. w wysokości 10 zł, to rocznie już 120 zł, które jest wydawane zupełnie niepotrzebnie. 
Dziś banki konkurują między sobą o każdego klienta. W praktyce oznacza to możliwość znalezienia takiego banku, który nie będzie pobierał opłat za prowadzenie rachunku, wypłatę środków z bankomatów czy obsługę karty płatniczej.

3. Zaoszczędź na opłatach ZAiKS

Prowadzisz lokal gastronomiczny, zakład fryzjerski lub kosmetyczny? Standardem jest, że w takich miejscach gościom umila się pobyt muzyką. Możesz jednak zaoszczędzić na opłatach wnoszonych do ZAiKS – wystarczy, że zdecydujesz się na muzykę udostępnioną na licencji Creative Commons. Ile może zostać w Twojej kieszeni?
Pełne zestawienie opłat jest dostępne na stronie internetowej ZAiKS. Przykładowo przedsiębiorcy prowadzący mały lokal gastronomiczny na terenie m.in. Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Gdańska muszą przygotować się na opłatę w wysokości ok. 90 zł miesięcznie.

4. Wybierz profesjonalne biuro rachunkowe

Samodzielne prowadzenie księgowości jest czasochłonne. Rok 2020 r. jest rekordowy pod względem zmian w prawie, m.in. z uwagi na pandemię COVID-19. Umowę o usługi księgowe z renomowanym biurem rachunkowym opłaca się podpisać jednak nie tylko z uwagi na ograniczenie liczby obowiązków.
Błędne prowadzenie ksiąg rachunkowych może Cię sporo kosztować. Aby uniknąć kar finansowych, warto zdać się na profesjonalne biuro rachunkowe. Podpisując umowę z Biuro Hello, możesz mieć pewność, że księgi rachunkowe Twojej firmy będą prowadzone na podstawie aktualnych przepisów.

5. Obniż wysokość składek ZUS na starcie

W ostatnich latach z myślą o początkujących przedsiębiorcach wprowadzono wiele zmian. Dopiero zaczynasz prowadzić firmę? Pamiętaj, że możesz skorzystać z:
    • ulgi na start – w ten sposób przez 6 miesięcy nie będziesz płacić składek na ubezpieczenie społeczne,
    • obniżonych składek ZUS – składki w obniżonej wysokości możesz płacić przez kolejne 24 miesiące,
    • tzw. Małego ZUS Plus – to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom, których przychody nie przekraczają 120 000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej? Skontaktuj się z naszym pracownikiem – dowiedz się, jak możemy wesprzeć Cię w prowadzeniu biznesu.

Scroll to Top