Tylko usługi księgowe czy również kadry i płace?
Kwota, jaka znajdzie się na fakturze od biura księgowego, zależy głównie od zakresu świadczonych przez nie usług. Możesz zdecydować się na:
- usługi księgowe – wówczas biuro rachunkowe będzie prowadziło księgi rachunkowe Twojej firmy i dbało o ich stan,
- obsługę kadr i płac – gdy zatrudniasz pracowników i nie chcesz samodzielnie m.in. naliczać im wynagrodzenia czy prowadzić akt osobowych.
Z naszego doświadczenia wynika, że przedsiębiorcy cenią sobie kompleksową obsługę, bo wówczas mogą w pełni skoncentrować się na prowadzonej działalności. Jeżeli wybierzesz usługi księgowe oraz prowadzenie kadr i płac, to naturalnie zapłacisz więcej.
Jaki wpływ na koszt usług księgowych ma forma prawna działalności?
Biura rachunkowe prowadzą zarówno księgowość uproszczoną (Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów – PKPiR), jak i księgi handlowe. Pełna księgowość to szereg obowiązków, o których trzeba pamiętać – to choćby:
- rozliczanie każdej złotówki wpływającej i wypływającej ze spółki – pełna księgowość jest bardzo rygorystyczna,
- sprawozdanie finansowe – należy je przygotować za każdy rok obrotowy i przekazać do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS),
- przygotowanie dokumentów do urzędu skarbowego – w tym plików JPK_VAT,
- rozliczanie VAT-UE – gdy spółka działa nie tylko na polskim rynku,
- sporządzenie dokumentów dla banku – gdy spółka stara się np. o kredyt obrotowy lub kredyt na zakup nieruchomości.
Spółka może działać na szeroką skalę, co z kolei będzie przekładać się na liczbę dokumentów. To kolejny czynnik, który ma znaczenie podczas ustalania ceny za usługi księgowe.
Profesjonalne biuro rachunkowe może proponować też szereg dodatkowych usług. Biuro Hello to również: sprzedaż spółek, pomoc przy rejestracji spółki i wirtualne biuro.
Co jeszcze wpływa na koszt usług księgowych?
Prowadzenie księgowości to nie tylko praca z dokumentami – często konieczne jest rozwiewanie wątpliwości klientów. Mogą one dotyczyć np. wysokości podatku do zapłaty czy kwestii kadrowych. Czas, jaki będzie trzeba poświęcić klientowi, zawiera się w cenie usług księgowych.
W cenie usługi księgowej uwzględnione są też:
- wynagrodzenie pracowników biura rachunkowego,
- koszty szkoleń – przepisy zmieniają się nieustannie, a to oznacza, że księgowi muszą wciąż inwestować w swój rozwój,
- koszt składki OC – biuro księgowe musi mieć dobre OC,
- środki na zakup materiałów eksploatacyjnych, np. papieru ksero,
- koszt utrzymania biura, podatków i składek ZUS.
Renomowane biuro rachunkowe nigdy nie będzie walczyło o klienta wyłącznie ceną, bo oferuje również jakość – dbałość o rozliczenia i profesjonalne podejście w kontaktach z urzędami. Współpraca z takim biurem oznacza dla Ciebie oszczędność czasu i pieniędzy.