Zlecenie czy umowa o pracę – jak zatrudnić pracownika?

 Czym różni się umowa zlecenie od umowy o pracę?


Umowa o pracę i umowa zlecenie to dwie najpopularniejsze formy umowy na polskim rynku. Wielu pracodawców niesłusznie uważa zlecenie za umowę, za pomocą której można sprawdzić umiejętności kandydata lub nawet za tańszą alternatywę dla etatu. Między umową o pracę a zleceniem jest sporo różnic – to m.in.:

    • Urlop wypoczynkowy. Pracownik, który podpisał umowę o pracę, ma do dyspozycji 20 lub 26 dni urlopu (w zależności od stażu). Ten przywilej nie przysługuje zleceniobiorcom.
    • Stabilność zatrudnienia. Wśród pracowników najbardziej pożądana jest umowa na czas nieokreślony. Powodem jest niemożność zwolnienia pracownika z dnia na dzień.
    • Koszty, jakie ponosi pracodawca. Umowa o pracę jest dla pracodawcy droższa. To też jeden z powodów, dla których tak często proponują oni kandydatom podpisanie umowy zlecenia.
W ostatnich latach różnice między tymi umowami zacierają się, a to z uwagi na zmiany w przepisach. W dalszym ciągu jednak zastępowanie umowy o pracę zleceniem jest niedopuszczalne.

Chcesz zatrudnić pracownika? Przeczytaj, też artykuł, w którym prezentujemy, ile kosztuje zatrudnienie pracownika na umowę o pracę.

Kiedy zaproponować podpisanie umowy zlecenia, a kiedy umowy o pracę?


Umowa o pracę będzie właściwa wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę osobiście, w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę i pod jego nadzorem. Przykładowo właściciele sklepów, hurtowni czy firm produkcyjnych wymagają od pracowników dyspozycyjności w ustalonych godzinach (np. 7-15), a także pracy na miejscu, czyli w sklepie, magazynie czy hali produkcyjnej.
Kiedy można zaproponować pracownikowi umowę zlecenie? Kiedy pracownik (zleceniobiorca) będzie miał swobodę w wyborze miejsca i godzin pracy. Przykładowo firmy usługowe często rozliczają się z każdym zleceniobiorcą za efekt, przy czym zleceniobiorca sam decyduje kiedy i gdzie będzie pracował.

Rozliczanie pracowników? Pomoże profesjonalne biuro rachunkowe


Zawarcie z wybranym kandydatem umowy (o pracę bądź zlecenie) oznacza dla pracodawcy szereg nowych obowiązków. Usługi księgowe to znacznie więcej niż tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy. Biuro Hello jako profesjonalne biuro rachunkowe proponuje też prowadzenie kadr i płac. Nasze usługi w tym zakresie to:

    • Prowadzenie dokumentacji dla każdego z pracowników zatrudnionych w firmie. Pilnujemy m.in. terminów badań lekarskich i rozliczamy pracowników z urlopu.
    • Kontrola czasu pracy. Na tej podstawie rozliczamy pracowników i naliczamy należne im wynagrodzenie.
    • Reprezentacja pracodawcy przed instytucjami i urzędami – np. PIP czy ZUS w sprawach pracowniczych.

Masz w planach zatrudnienie pierwszego pracownika lub powiększenie zespołu? Skontaktuj się z nami – zadbamy o rzetelne rozliczenie Twoich podwładnych.

Scroll to Top