Czym jest urlop na żądanie?
Najprościej mówiąc, urlop na żądanie to jeden z przywilejów, z jakiego mogą skorzystać Twoi podwładni, z którymi podpisałeś umowę o pracę. Utarło się, że urlop na żądanie to tzw. kacowe, ale pracownicy zgłaszają się po ten urlop przeważnie wówczas, gdy mają coś ważnego do załatwienia.
Od strony formalnej możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu na żądanie została przewidziana przez kodeks pracy.
Nie chcesz zaprzątać sobie głowy urlopami pracowniczymi czy wyliczaniem wynagrodzeń?
Poznaj naszą ofertę – kompleksowo odciążymy Cię w dziedzinie kadr i płac. Jako profesjonalne biuro rachunkowe proponujemy też usługi księgowe – prowadzenie księgowości małych firm i księgowość spółek.
Komu i w jakiej wysokości przysługuje urlop na żądanie?
Do urlopu na żądanie mają prawo jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Dla takiego urlopu charakterystyczne jest to, że:
• Pracownikowi przysługuje on w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym – bez względu na liczbę pracodawców, z którymi pozostaje on w stosunku pracy.
• Rodzaj umowy o pracę nie ma znaczenia – prawo do urlopu na żądanie mają również osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas próbny.
• Pracownik może dowolnie korzystać z przysługującego mu urlopu na żądanie – może wykorzystać poszczególne dni pojedynczo lub wszystkie za jednym razem.
• Aby skorzystać z urlopu na żądanie, pracownik nie musi podawać powodu, a Ty – jako pracodawca – nie powinieneś dopytywać o przyczynę.
• Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu na żądanie, to zamienia się on w „zwykły” urlop. W praktyce 4 dni urlopu na żądanie wykorzystane przez pracownika pomniejszają pulę przysługujących mu 22 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego – urlop na żądanie to nie dodatkowy urlop.
• Urlop na żądanie to urlop płatny. Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za ten dzień nieobecności w pracy.
• Chęć skorzystania z urlopu na żądanie pracownik powinien zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu – może to zrobić np. SMS-owo, telefonicznie czy mailowo.
To podstawowe informacje o urlopie na żądanie, o których powinieneś pamiętać.
Urlop na żądanie – odmowa
Czy możesz odmówić pracownikowi urlopu na żądanie? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że Twój podwładny może rozpocząć ten urlop dopiero wówczas, gdy wyrazisz na to zgodę. Oznacza to zatem, że nie musisz pozytywnie rozpatrzyć zgłoszonego wniosku.
Jeżeli Twoja firma – choćby z uwagi na sezon urlopowy – boryka się z brakami kadrowymi lub jej interes jest zagrożony w inny sposób, to możesz odmówić pracownikowi urlopu na żądanie.