Jakie są zalety i wady outsourcingu usług księgowych?

Profesjonalne biuro rachunkowe to niższe koszty niż pracownik na etacie

Najczęściej to właśnie kwestie ekonomiczne najlepiej przemawiają do przedsiębiorców. Jeżeli Twoja firma się rozwija i program do samodzielnej księgowości to za mało, ale jednocześnie nie chcesz zatrudniać księgowego na etat, to wybór profesjonalnego biura rachunkowego będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ile można zaoszczędzić? Szacuje się, że średniej wielkości firma może zaoszczędzić na współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym nawet ok. 20 proc. kwoty, jaką musiałby przeznaczyć na zatrudnienie pracownika. To się po prostu opłaca.

Zewnętrzne usługi księgowe a odpowiedzialność i OC

W przypadku współpracy z zewnętrznym partnerem konieczne jest sprawdzenie, czy ma on wystarczające kompetencje. Przedsiębiorcy, którzy nie mają wiedzy z zakresu finansów i księgowości, powinni skoncentrować się na tym, czy wybrane przez nich biuro rachunkowe ma ubezpieczenie OC i na jaką kwotę opiewa ta polisa.
Na co zwrócić uwagę, rozmawiając o OC? Mimo że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to biuro rachunkowe powinno posiadać OC o podwyższonej sumie ubezpieczenia. To znak, że jest odpowiedzialne i troszczy się o klientów.

Zastanawiasz się, czy księgowość zewnętrzna jest dla ciebie?

Przeczytaj nasz artykuł na temat: „Ile kosztują usługi księgowe? Cennik biur rachunkowych 2021”. 

Zminimalizuj ryzyko wystąpienia oszustw finansowych w swojej firmie

Twoja firma się rozwija i coraz częściej musisz polegać na osobach trzecich? Pamiętaj, że usługi księgowe to sposób, aby uniknąć oszustw finansowych. Wnikliwi księgowi szybko wychwycą niestandardowe operacje. Im większa firma, tym bardziej opłaca się też pełna księgowość.
Księgowość spółek dostarcza szczegółowych danych, na podstawie których będziesz mógł podejmować decyzje inwestycyjne. To kolejny powód, który przemawia za skorzystaniem ze wsparcia profesjonalistów.

Przekazywanie danych do biura rachunkowego

Mimo że korzystanie z usług biura rachunkowego to sposób, aby ograniczyć liczbę swoich obowiązków lub zaoszczędzić na stworzeniu stanowiska pracy, to wskazać trzeba też na kilka wad tego rozwiązania. Podstawowym minusem jest konieczność przekazywania danych, również tych wrażliwych, zewnętrznemu partnerowi.
Aby dane były bezpieczne, warto zapoznać się z procedurami, jakie stosuje biuro rachunkowe. Profesjonalne biuro rachunkowe nie pozwoli sobie na uchybienia w tym obszarze.

Księgowość w firmie – wysyłaj elektronicznie dokumenty do biura

Jednym z mankamentów współpracy z zewnętrznym partnerem jest konieczność dostarczania mu dokumentów do dalszej obróbki. W przypadku biur rachunkowych przedsiębiorca kompletuje faktury wystawione i kosztowe, a następnie samodzielnie dostarcza lub za pośrednictwem poczty wysyła je do biura rachunkowego. Ten problem niwelują nowoczesne biura. Jak?
Współpracując z Biuro Hello, dokumenty będziesz wysyłał w formie elektronicznej. Dziś jest to rozwiązanie szczególnie popularne, gdyż komputery są nieodłącznym elementem wyposażenia w każdej firmie.

Scroll to Top