Spółka z.o.o. – rejestracja, koszty, zalety i wady

Czym jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową. Za jej pośrednictwem możliwe jest prowadzenie różnych działalności, np. domu mediowego czy sklepu internetowego.

Jak i gdzie założyć spółkę z o.o.?

Aktualnie spółkę z o.o. możesz założyć na dwa sposoby:
●    Tradycyjnie – podpisując umowę w formie aktu notarialnego u notariusza.
●    Online – poprzez służący do tego portal S24 (jest on prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości).
Drugi sposób jest nie tylko wygodniejszy, ale również korzystniejszy pod względem finansowym – zapłacisz mniej.

Ile kosztuje rejestracja spółki z o.o.?

Koszty zależą od kilku czynników, w tym wybranego sposobu rejestracji spółki. Jeżeli zdecydujesz się na założenie spółki z o.o.:
●    U notariusza – zapłacisz taksę notarialną (jej wysokość jest uzależniona od wysokości kapitału zakładowego, np. przy kapitale 5000 zł taksa wynosi 160 zł) i opłatę za wypis aktu notarialnego. Do tego dochodzą opłaty za wpis spółki do KRS (500 zł) i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł). Zapłacisz też podatek PCC – 0,5 proc. kapitału zakładowego minus poniesione koszty.
●    Przez internet – zapłacisz jedynie za wpis do KRS i ogłoszenie w MSiG (łącznie 350 zł) oraz podatek PCC.

Dlaczego warto założyć spółkę z o.o.?

Do głównych zalet spółki z o.o. należy zaliczyć niski kapitał zakładowy (minimum to 5000 zł), ograniczoną odpowiedzialność wspólników, krótki czas potrzebny na jej założenie oraz niskie koszty jej założenia (w przypadku wyboru opcji założenia spółki przez portal S24).

Jakie wady ma spółka z o.o.?

Spółka z o.o. nie jest pozbawiona wad. Za główną z nich uważa się podwójne opodatkowanie dochodów (spółki i wspólników). Do tego dochodzi konieczność prowadzenia pełnej księgowości i składania sprawozdań finansowych. 

Czy spółka z o.o. może mieć jednego wspólnika?

Tak. W przypadku spółek z o.o. możliwe są różne kombinacje. Spółka może mieć jednego, dwóch albo więcej wspólników.

Czym się różni spółka z o.o. od akcyjnej?

Różnic jest sporo, a przykładową może być wysokość kapitału zakładowego. W przypadku spółek z o.o. jego minimalna wysokość to 5000 zł, a dla spółek akcyjnych 100 000 zł.

Czy można kupić spółkę z o.o.?

Tak i ma to swoje zalety, np. mniej formalności. Jeżeli chcesz kupić spółkę, poznaj naszą ofertę – prowadzimy sprzedaż spółek. Wesprzemy Cię także w rejestracji spółki w trybie S24.

Czy spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość?

Tak. Aktualnie obowiązujące przepisy precyzują, że księgowość spółek musi być prowadzona jako pełna księgowość. Chcesz powierzyć prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie? Skorzystaj z usług Biura Hello.

 Ile kosztuje księgowość spółki z o.o.?

Trudno wskazać dokładny koszt, gdyż zależy on m.in. od liczby dokumentów. Interesuje Cię pełna księgowość i chcesz poznać koszty prowadzenia księgowości? Skontaktuj się z nami.

Scroll to Top