Zamówienia publiczne – czy warto się o nie starać?

Czym są zamówienia publiczne?

Definicja zamówień publicznych może brzmieć następująco: to umowa zawierana między zamawiającym a wykonawcą, której przedmiotem jest realizacja usługi czy dostarczenie dóbr. Zamawiającym jest podmiot publiczny, z kolei wykonawcą podmiot gospodarczy, np. firma specjalizująca się w budowie i remoncie dróg.
Udzielanie zamówień publicznych ma związek ze sposobem gospodarowania środkami publicznymi. Podmioty publiczne nie mają w tej kwestii dowolności, ale muszą stosować się do zapisów ustaw, np. ustawy o finansach publicznych.

Dlaczego warto starać się o zamówienia publiczne?

Firmy budowlane, hurtownie artykułów biurowych czy chemii gospodarczej, kancelarie prawne – to przykładowe podmioty, które są zainteresowane zamówieniami publicznymi. Dlaczego? Powodów jest wiele – wymienić wystarczy:

  • dużą wartość udziału sektora publicznego w gospodarce – szacuje się, że w Polsce rocznie jest to ok. 200 mld zł,
  • pewność zapłaty za dostarczone towary lub zrealizowane usługi – w przypadku usług B2B nie zawsze jest to oczywiste,
  • możliwość realizacji ciekawych projektów – szczególnie firmy budowlane mają możliwość wzbogacenia swojego portfolio.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto rozważyć podjęcie starań o uzyskanie zamówienia publicznego – mowa o konkurencji. Nie jest ona duża, co ma związek z koniecznością przygotowania oferty i skompletowania dokumentów.

Czy wiesz, że po nowelizacji ustawy zamawiający oprócz brania pod uwagę ceny może kierować się również terminem realizacji zamówienia czy oferowaną jakością? To daje duże szanse firmom stawiającym na profesjonalizm.

Gdzie szukać informacji o zamówieniach publicznych?

Prowadzisz firmę i szukasz nowych zleceniodawców? Zainteresuj się zamówieniami publicznymi – to sposób, aby zapewnić sobie dostęp do atrakcyjnych kontraktów i podnieść swoją wiarygodność w oczach potencjalnych kontrahentów. Plusem jest też to, że informacje o zamówieniach publicznych są gromadzone w następujących miejscach:

  • strona internetowa Urzędu Zamówień Publicznych – gdy interesują Cię zamówienia publiczne organizowane przez podmioty działające na terenie Polski,
  • Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej – jeżeli chcesz realizować również zlecenia poza granicami kraju, przejdź na tę stronę internetową.

Twoja firma dynamicznie się rozwija i masz coraz mniej czasu na prowadzenie księgowości? W Biuro Hello oferujemy usługi księgowe – skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły.

Scroll to Top