Czym jest i na czym polega tzw. mała księgowość?

Co to jest mała księgowość i kto może z niej korzystać?

Mała księgowość to znaczne ułatwienie dla najmniejszych podmiotów gospodarczych na rynku. W jej przypadku przedsiębiorca nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ale księgę przychodów i rozchodów (KPiR). Mimo że KPiR jest mniej skomplikowana niż księgi rachunkowe, to wielu przedsiębiorców – być może również Ty – zleca prowadzenie księgowości na zewnątrz firmy.

Kto dokładnie może prowadzić KPiR? Aby przedsiębiorca mógł prowadzić uproszczoną księgowość, musi spełniać określone wymogi. KPiR jest przeznaczona dla:

    • przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali zasady ogólne lub podatek liniowy,
    • spółek jawnych i cywilnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich
jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży m.in. towarów nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro. Podmioty, które przekroczą ten limit, obowiązuje pełna księgowość.


Jak należy prowadzić w firmie małą księgowość?

Co do zasady każdy przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić KPiR. Jednocześnie dużą popularnością cieszą się usługi księgowe w tym zakresie. Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym daje pewność, że poszczególne transakcje zostały właściwie zaksięgowane i nie doszło do omyłkowego uszczuplenia podatku.
Jak prowadzi się KPiR? Dla przedsiębiorców i księgowych wiążące jest Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. KPiR składa się z 17 kolumn, a w nie wpisuje się m.in.:

    • nazwy kontrahentów – nazwę firmy, adres,
    • przychód – wartość sprzedanych towarów i usług,
    • zakup towarów handlowych i materiałów,
    • wydatki – w tym wynagrodzenia,
    • koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Prowadzenie KPiR to nie wszystko, o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy – wielu z nich musi składać deklaracje VAT oraz regularnie wysyłać plik kontrolny JPK VAT.

Chcesz wiedzieć, czym mała księgowość różni się od pełnej księgowości?

Przeczytaj nasz wpis na blogu: „Na czym polega pełna księgowość?”

KPiR? Pomoże profesjonalne biuro rachunkowe

Jeżeli chcesz skoncentrować się na prowadzeniu firmy, nie musisz samodzielnie zgłębiać rozporządzeń, ustaw i śledzić nieustannych zmian w prawie. Odciążymy Cię w tym zadaniu. Biuro Hello proponuje przedsiębiorcom usługi księgowe. Nasza oferta to m.in. KPiR oraz księgowość spółek. Aktualnie posiadamy oddziały w 4 miastach Polski, ale firmy obsługujemy też zdalnie.
Interesuje Cię wirtualne biuro? Możemy zaproponować Twojej firmie kompleksową ofertę – działamy na rynku również jako biuro wirtualne. Posiadamy m.in. wirtualne biuro na godziny i oferujemy odciążenie w zakresie podstawowych prac biurowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z dostępnymi pakietami. Ponieważ wiemy, że przedsiębiorcy mają różne potrzeby, jesteśmy elastyczni. Jeżeli potrzebujesz usług w innym zakresie, skontaktuj się z nami!

Scroll to Top