Obniżka PIT z 17 na 12 proc. – co warto wiedzieć?

 Kto zyskuje na obniżce PIT o 5 punktów procentowych?

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. dotyczy podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Według ekspertów, którzy przeanalizowali wpływ tej zmiany na wysokość dochodów, zyskają na niej osoby:
●    Z dochodami zbliżającymi się lub przekraczającymi pułap 120 tys. zł – maksymalnie można w ten sposób zyskać 4500 zł rocznie
●    Uzyskujące niższy dochód – wówczas jednak korzyści będą proporcjonalnie niższe, ta grupa osób skorzysta zatem z obniżki w mniejszym stopniu
Obniżenie PIT o 5 punktów procentowych ma być jednak korzystne lub neutralne dla większości podatników.
Usystematyzuj swoją wiedzę – dowiedz się więcej o Polskim Ładzie. Przeczytaj: „Polski Ład po zmianach – co warto wiedzieć?”.

 Jak rozliczać wynagrodzenia pracowników – nowe zasady

Ponieważ zmiany w stawce PIT wchodzą w życie od 1 lipca 2022 r., to przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami – mowa o obliczaniu zaliczek na podatek na nowych zasadach. O czym trzeba pamiętać? Najważniejsze informacje to:
●    Uchylona zostaje ulga dla klasy średniej – po 1 lipca 2022 r. zasady obliczania zaliczek na podatek z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej nie będą mieć zastosowania
●    Kwota wolna od podatku nie ulega zmianie – Polski Ład podwyższył jej wysokość, która obecnie wynosi 30 000 zł
●    Zmianie nie ulega też nowy drugi próg podatkowy – nadal będzie on wynosił 120 000 zł
Potrzebujesz pomocy przy rozliczaniu zaliczek na podatek? Profesjonalne biuro rachunkowe Biuro Hello oferuje prowadzenie kadr i płac – skorzystaj z naszej pomocy i skoncentruj się na rozwoju swojego biznesu.

Jakie jeszcze zmiany wchodzą w życie od 1 lipca 2022 roku?

Obniżka PIT z 17 na 12 proc. i zniesienie ulgi dla klasy średniej to nie wszystkie zmiany – lista nowych rozwiązań, na jakie zdecydowało się Ministerstwo Finansów, jest dłuższa.
Jako przedsiębiorca masz przede wszystkim możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania się. Jeżeli ze względu na wcześniej zapowiadane zmiany korzystniejszy miał okazać się dla Ciebie podatek liniowy lub ryczałt, teraz istnieje możliwość powrotu do rozliczania się na skali podatkowej.
Zyskali również przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową – oni będą mogli odliczyć część składki zdrowotnej.

Scroll to Top