Czym są i jak działają kasy wirtualne?

Czym wyróżnia się kasa wirtualna?

Dotychczas w punktach usługowo-handlowych kasa fiskalna – mniejsza lub większa – stała na sklepowej ladzie. Kasy wirtualne to nowoczesne urządzenia stworzone z myślą o rejestracji sprzedaży. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli wyróżnia je to, że nie mają postaci fizycznej – to po prostu oprogramowanie, które może zostać zainstalowane na urządzeniu przenośnym, np. smartfonie czy tablecie.
Co jeszcze warto wiedzieć o wirtualnej kasie fiskalnej? Oto kilka najważniejszych informacji:

●    Kasy wirtualne – podobnie jak kasy fiskalne online – nawiązują połączenie z Centralnym Repozytorium Kas
●    Aby drukować paragony, konieczny jest zakup dodatkowego urządzenia – drukarki fiskalnej
●    Ze względu na formę tej kasy, przedsiębiorca we własnym zakresie musi zadbać o bezpieczeństwo danych

Dla kogo jest kasa wirtualna?

Na razie kasy wirtualne są dostępne wyłącznie dla podatników wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Na liście tej znajdują się:

●    Punkty gastronomiczne i obiekty noclegowe, w tym również krótkotrwałego zakwaterowania i pola kempingowe
●    Firmy oferujące usługi związane z przeprowadzkami – przy czym mowa tu o gospodarstwach domowych
●    Firmy transportowe, przy czym ustawodawca dokładnie je wskazuje – są to podmioty oferujące transport promowy i kolejowy
Aktualnie lista podatników, którzy mogą zaopatrzyć się w nowoczesną kasę wirtualną, jest zamknięta. Oznacza to, że firmy w niej nieuwzględnione nie mogą skorzystać z tego rozwiązania.

Jaką kasę fiskalną kupić?

Zakładasz firmę i już wiesz, że będzie Cię obejmować obowiązek rejestrowania sprzedaży, korzystając z kasy fiskalnej? Możesz zastanawiać się, jakie urządzenie wybrać. Jeżeli nie jest dla Ciebie dostępna wirtualna kasa fiskalna, możesz kupić:
●    Kasę fiskalną online – więcej przeczytasz tutaj
●    Kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii
Z powyższego podziału wynika, że główną różnicą między kasami fiskalnymi różnych generacji jest sposób zapisu danych. 
Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii już wkrótce zostaną wycofane z rynku – będzie można je kupić wyłącznie do 31 grudnia 2022 r.

Mimo że jesteś osobą ambitną i chcesz prowadzić własną firmę, czujesz się zagubiony w gąszczu przepisów? Skorzystaj z naszego wsparcia – Biuro Hello to profesjonalne biuro rachunkowe. Nasza specjalność to księgowość spółek, ale obsługujemy też przedsiębiorców prowadzących JDG.

Scroll to Top