Na czym polega cash pooling?

Jak działa cash pooling?

Cash pooling to pojęcie, które dotyczy gospodarowania zasobami finansowymi w grupach kapitałowych (finansowanie wewnętrzne). Podmioty wchodzące w skład takiej grupy mają różne zapotrzebowanie na środki, aby realizować swojej bieżące zadania. Dzięki wykorzystaniu cashpooling przedsiębiorstwo uniezależnia się od oferty zewnętrznych podmiotów.
Na czym w praktyce polega korzystanie z cashpooling? Najprościej mówiąc, zasoby finansowe grupy kapitałowej (lub dużej organizacji) są gromadzone na jednym rachunku bankowym (a nie indywidualnych rachunkach), z którego następnie rozdysponowuje się je zgodnie z potrzebami. To zadanie dla pool leadera – może być nim np. bank.

Chcesz zminimalizować ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej? Masz pomysł na biznes i chcesz uniknąć żmudnych formalności? Poznaj zalety i wady gotowych spółek – przeczytaj artykuł: „Kupno gotowej spółki – zalety i wady”.

Cash pooling a PCC i VAT – co trzeba wiedzieć?

Korzystanie z cash pooling rodzi pytania o kwestie podatkowe. Jak prezentuje się cashpooling w kontekście podatku PCC i VAT?
Umowa cash pooling nie jest traktowana jako pożyczka – jest to umowa nienazwana. W związku z tym korzystanie z tego narzędzia nie wymaga zapłaty podatku PCC. Prawidłowość takiej interpretacji przepisów potwierdzają również organy podatkowe.

Cash pooling jest traktowane jako usługa pośrednictwa finansowego – rozdysponowanie środków leży w gestii pool leadera. Ponieważ takie usługi są zwolnione z VAT, to korzystanie z cashpool nie wiąże się z koniecznością zapłaty takiego podatku.

Jakie korzyści płyną z cash pooling?

Podstawową zaletą cashpooling jest uniezależnienie się od oferty zewnętrznego finansowania. Inaczej mówiąc, grupa kapitałowa może zrezygnować np. z linii kredytowej czy pożyczek bankowych. Inne korzyści to:

●    Zmniejszenie kosztów finansowych – ma to związek z brakiem konieczności zwracania się np. do banków czy firm oferujących faktoring
●    Możliwość wynegocjowania atrakcyjnego oprocentowania dla środków znajdujących się na rachunku – dotyczy to sytuacji, gdy podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej osiągają zyski
Mimo, że cash pooling oznacza konkretne korzyści dla grupy kapitałowej, to nie jest to rozwiązanie bezkosztowe – wskazać trzeba choćby wynagrodzenie pool leadera. Z tego względu oceny opłacalności wykorzystania cash pooling zawsze należy dokonać indywidualnie.

Scroll to Top