Planujesz otworzyć firmę? Zobacz, jakie podatki płaci przedsiębiorca

Jakie podatki płaci przedsiębiorca – podatek dochodowy

Za podstawowy podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej należy uznać podatek dochodowy. Jego wysokość jest uzależniona od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Do wyboru są:

  • skala podatkowa – 12 proc. dochodu, powyżej 120 000 zł dochodu podatek wynosi 10 800 zł + 32 proc. powyżej 120 000 zł,
  • podatek liniowy – 19 proc. niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wysokość stawki ryczałtu jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej (dla przykładu stawką 17 proc. opodatkowane są przychody osiągane m.in. przez lekarzy, pielęgniarki, psychologów, adwokatów czy tłumaczy).

Kiedy opłaca się skala podatkowa, a kiedy lepiej wybrać podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – konieczne jest uwzględnienie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Przykładowo podatek liniowy może opłacać się tym właścicielom firm, którzy uzyskują roczny dochód na poziomie powyżej ok. 180 tys. zł.

 Jakie podatki płaci przedsiębiorca – podatek VAT

Podstawowa stawka podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług, wynosi 23 proc. Podatek VAT nie zawsze będzie musiał być przez Ciebie odprowadzany. Kluczowe jest to, jaką działalność zamierzasz prowadzić.
Planujesz sprzedawać np. wyroby tytoniowe lub kosmetyki albo świadczyć usługi windykacyjne? Od pierwszego dnia działalności będziesz musiał być czynnym podatnikiem VAT. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT (ze względu na osiągany dochód – limit wynosi 200 000 zł rocznie).

 Czy podatki warto rozliczać samodzielnie?

Podatek dochodowy i podatek VAT to nie wszystkie daniny publiczne, jakie będziesz płacił po założeniu firmy – inne przykłady to choćby podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od nieruchomości. Czy warto je wyliczać samodzielnie?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy utrudniają m.in. często zmieniające się przepisy. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z dedykowanych programów księgowych. Niestety, sprawdzają się one wyłącznie w przypadku niewielkich firm.

Chcesz mieć więcej czasu na rozwijanie swojego biznesu? W profesjonalnym biurze rachunkowym Biuro Hello zadbamy o terminowe rozliczanie Twojej firmy m.in. z urzędem skarbowym. Przeczytaj też, jak pomagamy w zakładaniu działalności gospodarczej i skontaktuj się z nami.

Scroll to Top