Przybywa ryczałtowców – jaki wpływ ma Polski Ład na wybór formy opodatkowania?

Ilu jest w Polsce ryczałtowców?

Statystyki dotyczące popularności form opodatkowania w Polsce gromadzi Ministerstwo Finansów. Jak wynika z zaprezentowanych przez nie danych, w roku:

  • 2019 – liczba ryczałtowców wynosiła 635 tys.
  • 2020 – ryczałtem rozliczało się już 646 tys. przedsiębiorców

Według ekspertów w 2021, 2022 i kolejnych latach popularność ryczałtu będzie systematycznie wzrastać. Ma to bezpośredni związek ze zmianami w prawie podatkowym, jakie weszły w życie na początku bieżącego roku.

Dlaczego ryczałt jest postrzegany jako atrakcyjna forma opodatkowania?

Jeszcze do niedawna ryczałt był formą opodatkowania, z której mogli skorzystać jedynie niektórzy przedsiębiorcy. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Dzięki wprowadzonym zmianom:

  • Na ryczałt może się zdecydować wielu przedsiębiorców, dla których dotychczas ta forma opodatkowania była niedostępna – wskazać wystarczy choćby firmy oferujące usługi reklamowe
  • Ryczałt dla niektórych grup przedsiębiorców stał się atrakcyjniejszy, a to ze względu na obniżenie stawek

Jednym z powodów, dla których ryczałt będzie coraz chętniej wybieraną formą opodatkowania, jest też sposób obliczania składki zdrowotnej. Polski Ład wprowadził rewolucję w naliczaniu tej składki, a w przypadku ryczałtowców zasady są przejrzyste – obowiązują trzy przedziały, które zostały ustalone dla różnych poziomów przychodów.

Składka zdrowotna dla ryczałtowca:Przychód do 60 tys. zł – 335,94 złPrzychód do 300 tys. zł – 559,89 złPrzychód powyżej 300 tys. zł – 1007,81 zł

Kto jeszcze korzysta z ryczałtu?

Ryczałt jest popularny nie tylko wśród przedsiębiorców – z tej formy opodatkowania mogą skorzystać też właściciele nieruchomości czerpiący dochody z ich wynajmu. Najem prywatny w ostatnich latach jest postrzegany jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych form inwestowania środków, czyli np. lokat bankowych.

Kolejną przyczyną, dla której zainteresowanie ryczałtem będzie rosło, jest uniemożliwienie wynajmującym rozliczania się w oparciu o zasady ogólne. W bieżącym roku na skali podatkowej rozliczają się już tylko ci właściciele nieruchomości, którzy wybrali tę formę w latach poprzednich. Od 2023 r. ryczałt będzie jedyną dostępną formą opodatkowania w przypadku dochodów z najmu prywatnego.
Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych firmy? Planujesz wynająć nieruchomość, ale kwestie rozliczeń chcesz powierzyć profesjonalistom? Prowadzenie księgowości to nasza specjalność – skontaktuj się z nami

Scroll to Top