1. Chwal pracowników za dobrze wykonaną pracę
Nie każdy szef potrafi pochwalić pracownika. Tymczasem to właśnie dobre słowo może skutecznie zachęcić Twojego podwładnego do jeszcze wydajniejszej pracy. Jak powinieneś chwalić swój zespół? Możesz:
• Pod koniec miesiąca podziękować każdemu pracownikowi z osobna za wspólną pracę. W czasie takich rozmów lepiej też poznasz swoich podwładnych i ich potrzeby.
• Organizować raz w miesiącu spotkania z załogą. To dobry moment, aby podsumować to, co udało się osiągnąć i jednocześnie pochwalić pracowników za zaangażowanie w realizowane projekty.
Docenianie wysiłku pracowników jest szczególnie dobrą metodą motywowania, jeżeli biznes prowadzisz od niedawna i nie możesz pozwolić sobie np. na zaoferowanie podwładnym benefitów pozapłacowych.
2. Stwórz w swojej firmie atmosferę sprzyjającą rozwojowi
Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że to właśnie atmosfera w miejscu pracy jest dla pracowników kluczowa i często jest ważniejsza niż zarobki. Sprawny przepływ informacji, brak niezdrowej rywalizacji czy wreszcie dzielenie się wiedzą – jeżeli stworzysz pracownikom warunki do rozwoju, będą oni mogli każdego dnia zdobywać nowe umiejętności.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić finansowo, rozważ organizację szkoleń. To kolejny sprawdzony sposób na zatrzymanie w firmie pracowników, którym zależy na tym, aby doskonalić się w wykonywanym zawodzie.
3. Zaufaj pracownikom i zaoferuj pracę zdalną
Pandemia COVID-19 zmieniła styl pracy – dziś pracownicy coraz częściej doceniają możliwość pracy z własnego domu. Niektórzy z kolei zdecydowali się na biuro wirtualne, gdzie wynajmują biurko. Jeżeli nie prowadzisz zakładu produkcyjnego, uwzględnij preferencje swoich podwładnych w zakresie miejsca pracy. Dzięki temu będziesz postrzegany jako atrakcyjny pracodawca.
Twoi pracownicy od czasu wybuchu pandemii COVID-19 pracują zdalnie?
Zamiast płacić za nieużywaną przestrzeń biurową, sprawdź, czy wirtualne biuro to rozwiązanie również dla Twojej firmy. Skontaktuj się z naszymi ekspertami.
4. Przedyskutuj rodzaj benefitów z pracownikami
Benefity pozapłacowe są pożądane przez pracowników, o ile odpowiadają na ich potrzeby. Z raportu „Benefity pracownicze w dobie pandemii” przygotowanego przez Nationale Nederlanden wynika, że lista najpopularniejszych dodatków do pensji w firmach prezentuje się następująco:
• grupowe ubezpieczenia na życie – 61 proc.,
• szkolenia zawodowe i rozwojowe – 49 proc.,
• możliwość pracy zdalnej – 43 proc.,
• samochód służbowy, z którego pracownik może korzystać też po godzinach pracy – 37 proc.,
• bony podarunkowe i okolicznościowe – 30 proc.
Jeżeli dostrzegasz potencjał pozapłacowych benefitów i zamierzasz wprowadzić je w swojej firmie, uzgodnij ich charakter i zakres z zespołem. W tym zakresie potrzeby pracowników mogą się zmieniać.
5. Stawiaj wyzwania przed ambitnymi pracownikami
W Twoim zespole z pewnością masz podwładnych, którzy zawsze wychodzą przed szereg. Zmotywowani, ambitni i zawsze świetnie przygotowani – to pracownicy mogący być wzorem dla pozostałych członków załogi. Czy wiesz, że dla nich największym wyróżnieniem może być zwiększenie zakresu ich obowiązków i stawianie przed nimi wyzwań?
Ambitni pracownicy mogą się szybko znudzić wykonywaniem tych samych czynności. Właśnie dlatego powinieneś systematycznie rozszerzać ich kompetencje i przekazywać im część swoich obowiązków. W ten sposób zyskasz również dodatkowy czas na realizację kluczowych zadań, np. na rozmowy biznesowe z kontrahentami.