Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym jest i jak działa dobre biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to podmiot uprawniony do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Inaczej mówiąc, takie biuro świadczy usługi księgowe. Przedsiębiorca, który podpisze umowę z biurem rachunkowym, może jednak liczyć na znacznie więcej niż tylko na to, że pracownicy biura będą czuwać nad rozliczeniami jego firmy. Profesjonalne biuro rachunkowe może też reprezentować swojego klienta przed urzędami, np. skarbowym.
Z uwagi na skomplikowane i często zmieniające się przepisy prawa podatkowego, w Polsce działa coraz więcej biur rachunkowych. Różnią się one od siebie zakresem i jakością oferowanych usług oraz cenami.
Chciałbyś rozliczać swoją firmę we własnym zakresie, korzystając np. z programów do samodzielnej księgowości online? Przeczytaj też: „Delegowanie księgowości do biura rachunkowego – poznaj korzyści”. 

biuro rachunkowe jak działa

Profesjonalne biuro rachunkowe – zakres usług

Prowadzenie księgowości to dość ogólne określenie. Aby uniknąć nieporozumień, warto wiedzieć, jaki jest zakres oferty biura rachunkowego. Na usługi księgowe składają się:
●    Prowadzenie KPiR, ewidencji ryczałtowej lub ksiąg rachunkowych (pełna księgowość) – w zależności od formy prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę
●    Prowadzenie ewidencji VAT
●    Sporządzanie i wysyłanie deklaracji – np. VAT, PIT i CIT oraz JPK
●    Przygotowywanie sprawozdań do GUS
●    Prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia

Oferta profesjonalnego biura rachunkowego najczęściej wykracza poza typowe usługi księgowe, obejmując też prowadzenie kadr i płac. W ramach tych usług specjaliści zajmą się:
●    Prowadzeniem akt osobowych poszczególnych pracowników
●    Prowadzeniem ewidencji czasu pracy
●    Przygotowaniem zaświadczeń dla pracowników, np. o zarobkach
●    Sporządzaniem listy płac pracowników
●    Sporządzaniem wniosków o dofinansowanie z PFRON

Prowadzenie księgowości to nie wszystko, na co mogą liczyć przedsiębiorcy. Większość biur rachunkowych oferuje też szereg dodatkowych usług, w zależności od potrzeb swojego klienta. Może to być np. pomoc w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do uruchomienia kredytu.

Biuro Hello również ma dodatkową ofertę dla przedsiębiorców, w tym wirtualne biuro na godziny. Proponujemy też odbiór i przechowywanie korespondencji czy odbieranie połączeń telefonicznych.

Chcesz wiedzieć więcej o współpracy z Biurem Hello? Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.

Scroll to Top