Z jakich ulg mogą skorzystać firmy pomagające Ukraińcom?

Na jakich zasadach firmy mogą odliczyć przekazane darowizny?

Aktualnie przepisy pozwalają przedsiębiorcom, którzy dokonują darowizn, na zmniejszenie wysokości płaconego podatku. Dotyczy to firm przekazujących udokumentowane darowizny (w formie rzeczowej i pieniężnej) na działalność pożytku publicznego, a zatem współpracujących m.in. z Organizacjami Pożytku Publicznego (OPP).
Jak przedsiębiorca powinien dokonać odliczenia? Wartość darowizny podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, przy czym obowiązują następujące ograniczenia:

●    PIT – maksymalnie 6 proc. dochodu (art. 26 ust. 5 ustawy o PIT)
●    CIT – maksymalnie 10 proc. dochodu (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT)
Uwaga! Odliczanie przekazanych darowizn jest możliwe jedynie wówczas, gdy organizacja pozarządowa działa na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jakie zmiany w przepisach planuje wprowadzić rząd?

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów, w opracowaniu są nowe przepisy. Mają one pozwolić przedsiębiorcom na zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw przekazanych jako darowizny na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom wojny na Ukrainie. Zgodnie z opublikowanym komunikatem będzie to dotyczyło darowizn przekazanych:
●    Organizacjom pozarządowym – również tym z Ukrainy
●    Jednostkom samorządu terytorialnego
●    Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
●    Podmiotom specjalizującym się w ratownictwie medycznym – z Polski i Ukrainy
Z nowych ulg skorzystać będą mogli też lekarze i weterynarze, którzy współpracują z organizacjami pozarządowymi i świadczą nieodpłatne usługi dla Ukraińców.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy w zakresie ulg dla firm?

Aktualnie nie jest jeszcze znana data wejścia w życie nowych przepisów. Wiadomo jednak, że regulacje będą obejmować darowizny, które przedsiębiorcy przekażą w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
Twoja firma pomaga Ukraińcom? Chcesz się skoncentrować na prowadzeniu działalności i jednocześnie mieć pewność, że prawidłowo korzystasz z aktualnie dostępnych ulg? Jako profesjonalne biuro rachunkowe zadbamy o rachunkowość Twojej firmy. Skontaktuj się z nami – zapewniamy kompleksowe wsparcie.

Scroll to Top