Czy biura wirtualne działają legalnie?

Biuro wirtualne a dynamika rozwoju rynku

Outsourcing usług biurowych (do tej kategorii zaliczają się właśnie biura wirtualne) stał się popularny ze względu na wysokie koszty wynajmu przestrzeni biurowej. Z zaporowymi stawkami spotykają się przede wszystkim przedsiębiorcy z dużych miast. Jednocześnie coraz więcej biznesów nie potrzebuje przestrzeni biurowej, gdyż są one prowadzone z domu. Pandemia COVID-19 wzmocniła ten trend.

Wirtualne biuro, z którego początkowo korzystali freelancerzy, dziś sprawdza się także wśród start-upów i osób prowadzących niewielkie firmy. Z reguły ich realnym centrum dowodzenia jest przydomowy garaż czy prywatne mieszkanie. Wirtualne biuro jest też popularne wśród tych przedsiębiorców, którzy nie chcą podawać adresu domowego.

Wymienione wyżej powody stoją za rozwojem biur wirtualnych. Uregulowanie związanych z nimi kwestii prawnych nastąpiło już kilka lat temu.

Ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

W 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (II FSK 3549/13), w którym stwierdził, że wirtualne biuro może być siedzibą firmy. Wystarczy tylko podpisać umowę z firmą świadczącą takie usługi, aby prowadzić później swój biznes z dowolnego miejsca. Jest to odpowiedź na potrzeby rynku, która daje przedsiębiorcom tak wysoce cenioną dziś elastyczność.

Czy wiesz, że wirtualne biuro może dać Ci znacznie więcej niż tylko przestrzeń do pracy? Biuro Hello to także księgowość. Prowadzimy księgi rachunkowe zarówno małym, lokalnie działającym firmom, jak i spółkom działającym na terenie całego kraju.


Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które planują skorzystać z wirtualnego biura, muszą jednak pamiętać, że urząd skarbowy do rozliczeń nie jest wyznaczany na podstawie siedziby firmy. Właściwym urzędem, w którym będą one odprowadzać VAT i podatek dochodowy, jest urząd znajdujący się w miejscu ich zamieszkania.

Rozglądasz się za biurem wirtualnym położonym w prestiżowej lokalizacji? Nasze wirtualne biura znajdują się w największych miastach Polski – Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. Jeżeli chcesz wybrać biuro, z którego usług będziesz zadowolony, zajrzyj do naszego poradnika: Jak wybrać wirtualne biuro – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Znajdziesz tam wskazówki, dzięki którym szybko znajdziesz biuro odpowiednie na siedzibę Twojej firmy.

Scroll to Top