Ile będzie wynosić minimalne wynagrodzenie w 2022 roku?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku – kwota

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 3010 zł brutto. Tyle najmniej będzie mogła zarabiać osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę. W porównaniu do 2021 r. to podwyżka o 210 zł.
Czy wiesz, że minimalne wynagrodzenie jest ustalane co roku na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, a jego wysokość jest ogłaszana zawsze do 15 września?

Planujesz zatrudnienie pracownika? Pamiętaj, że spoczywa na Tobie obowiązek nie tylko co do rozliczania jego wynagrodzenia – będziesz musiał też prowadzić jego akta osobowe czy udzielać mu urlopów. Jeżeli nie masz w tym zakresie doświadczenia, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów i wybrać profesjonalne biuro rachunkowe, które oferuje prowadzenie kadr i płac.

Minimalna pensja a minimalna stawka godzinowa w 2022 roku

W Polsce od wielu lat dużą popularnością cieszą się elastyczne umowy cywilnoprawne, w szczególności umowa zlecenie i umowa o dzieło. W przypadku tych umów pracodawca nie ma obowiązku stosować wynagrodzenia minimalnego, ale obowiązuje go tzw. minimalna stawka godzinowa. Wprowadzono ją w 2017 r. Jaka będzie minimalna stawka godzinowa od stycznia 2022 r.?
Od 1 stycznia 2022 r. minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 19,70 zł brutto. W porównaniu do 2021 r. to wzrost o 1,40 zł. 
Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej? Profesjonalne biuro rachunkowe Biuro Hello zajmuje się prowadzeniem kadr i płac. Przejmujemy od pracodawców wszystkie sprawy związane z rozliczeniem pracowników – skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Na co wpływa minimalne wynagrodzenie – lista

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest istotna nie tylko dla pracowników – płaca minimalna ma też wpływ na szereg innych świadczeń. Część z nich przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy:
●    Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej. Osoby pracujące w nocy mają prawo do dodatku za pracę w godzinach nocnych. Wynosi on 20 proc. stawki godzinowej, którą wylicza się w oparciu o minimalne wynagrodzenie.
●    Wysokość odszkodowania, jakie pracownik może otrzymać, gdy w czasie stosunku pracy jego przełożony naruszył zasady równego traktowania czy dopuścił się mobbingu.
●    Wysokość różnych zasiłków, w tym choćby świadczenia chorobowego.

Masz w planach powiększenie firmy? Chcesz wiedzieć więcej o prawach pracowniczych? Przeczytaj również „Umowa zlecenie czy umowa o pracę – zobacz, jaką umowę podpisać z pracownikiem”. 

Scroll to Top