Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? 5 wskazówek

Chcesz założyć firmę? Dobre biuro rachunkowe zadba o Twoje rozliczenia z fiskusem już od pierwszych dni prowadzenia działalności. Poznaj 5 cech, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając usługi księgowe.

1. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

Zakładasz, że podpisując umowę z biurem rachunkowym, to właśnie ono będzie odpowiadać za wszelkie błędy? Ordynacja podatkowa precyzyjnie wskazuje, że za zobowiązania majątkowe odpowiada przedsiębiorca. Właśnie z tego powodu biuro rachunkowe musi mieć ubezpieczenie OC. Mimo że jest ono obowiązkowe, to zdarza się, że właściciele biur rachunkowych o nim zapominają.
Jako profesjonalne biuro rachunkowe Biuro Hello ma ubezpieczenie OC o podwyższonej wartości, co jest korzystne dla każdego współpracującego z nami klienta.

2. Doświadczenie i kompetencje

Współcześnie świadcząc usługi księgowe, wcale nie trzeba spędzać długich godzin na wprowadzaniu danych z faktur czy sumowaniu kolumn – praca księgowego coraz częściej polega na kontroli rozliczeń i monitorowaniu zmian w prawie. Aby jednak pełna księgowość czy KPiR były prowadzone zgodnie z przepisami, warto upewnić się, że pracownicy biura rachunkowego mają kierunkowe wykształcenie i doświadczenie. Jak to zrobić?
Poproś biuro rachunkowe o informację, kto będzie zajmował się Twoją dokumentacją – zapytaj o doświadczenie i umiejętności tej osoby.

Interesuje Cię współpraca z biurem rachunkowym mającym w ofercie księgowość spółek, zatrudniającym specjalistów i dbającym o ochronę danych osobowych? Biuro Hello to profesjonalne biuro rachunkowe, które zadba o rozliczenia podatkowe i pracownicze Twojej firmy.

3. Ochrona danych, w tym danych osobowych 

Biura rachunkowe z reguły nie zajmują się wyłącznie prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa – zajmują się też kadrami i płacami. Oznacza to, że mają one dostęp do wrażliwych informacji o pracownikach. Profesjonalne biuro rachunkowe powinno wdrożyć rozwiązania, których celem jest właściwa ochrona pozyskanych w czasie współpracy z klientem danych.
Chcesz, aby dane Twoich klientów, kontrahentów i pracowników były prawidłowo chronione? Zapytaj biuro rachunkowe o stosowane rozwiązania w zakresie RODO.

4. Pozycja na rynku i ceny usług

Przy wyborze biznesowych partnerów znaczenie ma nie tylko cena oferowanych usług, ale też reputacja. Możesz sprawdzić opinie dotychczasowych klientów biura rachunkowego, sugerując się choćby recenzjami wyświetlanymi w wizytówce Google. Cennik z kolei warto porównać do propozycji innych biur rachunkowych działających na rynku. W ten sposób ocenisz, czy warto rozpoczynać współpracę z danym biurem.
Wskazówką przy wyborze biura rachunkowego może być też to, jak szybko się ono rozwija i czy przybywa mu oddziałów.


5. Legalne oprogramowanie i archiwizacja dokumentów

Ponieważ dziś w każdej firmie (w tym w biurach rachunkowych) korzysta się z komputerów, ważne jest, aby oprogramowanie było legalne i bezpieczne. Chcesz uniknąć wycieku danych? Jeszcze przed podpisaniem umowy z wybranym biurem rachunkowym dowiedz się, z jakiego oprogramowania ono korzysta i jak są zabezpieczone przekazywane mu dane.
Biuro Hello współpracuje z renomowanymi dostawcami oprogramowania – nasi pracownicy pracują w środowisku Comarch, Firmatec czy Aura Technologies.

Scroll to Top