Jakie ubezpieczenie dla firmowego samochodu?

Ubezpieczenia komunikacyjne dla firm – nie tylko OC

Obowiązkowym, a zatem podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, jest ubezpieczenie OC. Przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać również z innych produktów ubezpieczeniowych, których celem jest ochrona firmowego majątku – w tym przypadku pojazdów.

Do dodatkowych polis, które są najczęściej wybierane przez firmy, należą:

  • ubezpieczenie AC – zapewnia odszkodowanie (naprawę ubezpieczonego pojazdu), gdy szkodę spowoduje kierowca (pracownik firmy),
  • ubezpieczenie assistance – to pomoc drogowa, która przydaje się zwłaszcza firmom korzystającym ze starszych pojazdów,
  • ubezpieczenie NNW – polisa zapewnia wypłatę odszkodowania kierowcy (czasem też pasażerom), gdy w wyniku wypadku dozna on uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie GAP – produkt ten jest przeznaczony dla właścicieli pojazdów, którzy sfinansowali ich zakup przy pomocy kredytu.

W przypadku firm posiadających flotę pojazdów składka często nie jest wyliczana dla każdego samochodu z osobna, ale łączna.

Uwaga! Mimo że coraz większą popularnością cieszą się porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych, to nie są one dostępne dla przedsiębiorców – właściciele firm mogą kupić polisę jedynie u agenta ubezpieczeniowego.

Księgowanie ubezpieczenia samochodu w kosztach – zasady

Środki poniesione na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych można zaliczyć do kosztów firmowych. Zasady księgowania wydatków są jednak uzależnione od tego, czy pojazd jest osobowy, czy też ciężarowy.
W Twojej firmie wykorzystuje się wyłącznie samochody ciężarowe? Wszelkie wydatki poniesione na zakup polis możesz ująć w kosztach firmowych. Inaczej jest w przypadku pojazdów osobowych – zasady są wówczas następujące:

  • w kosztach firmowych w całości ujmuje się składki na ubezpieczenie OC i NNW,
  • w przypadku polisy AC należy pamiętać o ograniczeniach, jakie przewidział ustawodawca dla pojazdów o wartości powyżej 150 tys. zł,
  • ubezpieczenie GAP może być zarówno rozliczane jak AC, jak i traktowane jako wydatek eksploatacyjny.

Zamiast pamiętać o licznych zasadach i wyjątkach, chcesz w pełni skoncentrować się na rozwoju firmy? Skorzystaj z naszej pomocy – jako profesjonalne biuro rachunkowe dbamy o księgi rachunkowe naszych klientów i na bieżąco monitorujemy zmiany w prawie. Odciążymy Cię w rozliczani firmowych wydatków. 

Scroll to Top