Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

Dla kogo jednoosobowa działalność gospodarcza?

Wiele osób rozpoczynając przygodę z biznesem, decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Powodów tej decyzji należy szukać m.in. w tym, że założenie takiej firmy jest szybkie i nie wiąże się z żadnymi kosztami – wystarczy dokonać wpisu do CEiDG, składając wniosek. Czy to jednak oznacza, że JDG jest odpowiednia dla wszystkich? Nie.

Czy wiesz, że w Polsce to właśnie indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności? Według COIG tylko w styczniu 2021 r. w Polsce powstało łącznie 27 601 nowych podmiotów gospodarczych – w tym 4318 podmiotów w KRS.

Jednoosobowa działalność gospodarcza sprawdzi się, jeżeli ryzyko jej prowadzenia jest niewielkie i nie zamierzasz zaciągać wysokich kredytów. Dlaczego? W przypadku JDG będzie na Tobie ciążyć całkowita odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania (będziesz za nie odpowiadał całym posiadanym majątkiem).

Kiedy założenie spółki jest korzystnym rozwiązaniem?

Założenie spółki handlowej jest nieco bardziej kłopotliwe, ale w wielu przypadkach opłacalne. Przede wszystkim musisz liczyć się z kosztami w przypadku rejestracji „papierowej” u notariusza:
    • umowa ustanawiająca spółkę musi zostać sporządzona przez notariusza – to oznacza opłaty notarialne,
    • musisz wnieść do spółki kapitał – minimalna wartość kapitału zakładowego to 5000 zł,
    • konieczne jest wniesienie opłaty sądowej (500 zł l) i opłacenie wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym (100 zł).

Niższe koszty poniesiesz, jeżeli zdecydujesz się na rejestrację spółki online. W każdym przypadku formalności zajmą jednak trochę czasu – nie będziesz mógł prowadzić działalności od razu.

Kiedy spółka to optymalny wybór? Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności. Jako udziałowiec będziesz odpowiadał za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania jedynie do wysokości wniesionego udziału.

Masz świetny pomysł na biznes i chciałbyś od razu rozpocząć działalność? Nie musisz tracić czasu na formalności – możesz kupić gotową spółkę. Sprawdź, dlaczego warto kupić gotową spółkę właśnie w Biuro Hello.

Prowadzenie księgowości – firma a spółka

Między indywidualną działalnością gospodarczą a spółką jest wiele różnic – kwestie rejestracji czy odpowiedzialności finansowej to nie wszystko. Wspomnieć trzeba jeszcze o dziedzinie, jaką jest prowadzenie księgowości.
Prowadząc JDG, będziesz mógł rozliczać się m.in. na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Możesz zatrudnić profesjonalne biuro rachunkowe, ale nie jest to konieczność. Jeżeli masz wiedzę, poradzisz sobie z prowadzeniem ksiąg.
Księgowość spółek jest bardziej skomplikowana. Pełna księgowość oznacza konieczność skorzystania z merytorycznego wsparcia, jakie oferuje np. Biuro Hello. Mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości spółek, w tym sporządzaniu sprawozdań.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka – porównanie

Jednoosobowa działalność gospodarczaSpółka
Prosta procedura otwarcia i zamknięciaCzasochłonna procedura powołania spółki
Brak kosztów przy otwarciu firmyKoszty przy ustanawianiu spółki
Możliwość prowadzenia firmy tuż po rejestracjiKonieczność sporządzania sprawozdań i dodatkowej dokumentacji
Brak kapitału początkowegoKapitał początkowy w wysokości min. 5000 zł
Pełna odpowiedzialność za zobowiązaniaOdpowiedzialność za zobowiązania do wysokości udziału
Uproszczona księgowośćPełna księgowość
Scroll to Top