Społeczne zmiany na rynku pracy 

Zapewnienie permanentnego dostępu do technologii. Kształtowani w świadomości własnych praw , znani są jako pokolenie walczące o ich respektowanie, pozostawiając sobie pole do nie życia samą pracą, nie jest to pokolenie lat 90 tych nauczone pracy i jej szanowania. Pracownicy przesiąkają atmosferą buntu, i sięgają po swoje.

Chociaż powoli mija pierwszy szok związany z tą zmianą percepcji, to ustępuje ona miejsca akceptacji tej nowej rzeczywistości i przybiera na sile. Praca już nie szuka człowieka, a wręcz przeciwnie – to człowiek musi teraz szukać i starać się o pracę. W ciągu najbliższego półrocza tylko 16 procent przebadanych przedsiębiorców przewiduje prowadzenie gwałtownego naboru. Słabsza presja rekrutacji być może spowoduje trochę mniejsze przebieranie w ofertach i większe szanowanie tego co już mamy. Prawdopodobieństwo zatrudnienia będzie zmienne w zależności od branży , doświadczenia , wykształcenia , lecz również położenia geograficznego.

W tym miejscu warto wspomnieć o kategorii, jaką jest deficyty pracowników zawodowych, jak i umysłowych. Okazuje się, że pracownicy ds. księgowości i samodzielne księgowe mogą pojawić się na takiej liście. Znaleźć odpowiednie miejsce pracy z takim wykształceniem nie jest już proste, nie wystarczy w tej chwili po prostu pracować w branży. Musimy wykazać się, że to właśnie my wyróżniamy się na tle innych pracowników . Jak to w rachunkowości i w finansach różnicę odczujmy również w płacy minimalnej, która w roku 2023 zostanie podniesiona dwa razy na początku roku i od 1 lipca, ale czy to da nam spokojne życie? Czy wtedy nie będziemy myśleć o podjęciu pracy na drugim etacie biorąc pod uwagę szalejącą inflację? 

Scroll to Top