Kolejne podwyżki płacy minimalnej w 2023

W 2023 roku czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich, jak co roku w styczniu kwota brutto będzie wynosiła 3490 zł to o 480 zł więcej niż w roku poprzednim, po odliczeniu zaliczek na podatek dochodowy , składki emerytalnej, rentowej oraz składki chorobowej minimalne wynagrodzenie netto na rękę wynosi 2709,48 zł. Minimalna stawka godzinowa została podniesiona do kwoty 22,80 zł. Kolejna podwyżka czeka nas w lipcu wówczas kwota brutto zostanie podniesiona do 3600 zł oznacza to wzrost o 590 zł i 19,6 % w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obwiązującego w roku ubiegłym, od 1 lipca 2023 wzrośnie również minimalna stawka godzinowa , ma ona wynosić 23,50 zł brutto. A zatem od lipca na umowie o pracę pracownik zarabiający płacę minimalną otrzyma ponad 2780 zł netto, a stawka godzinowa wrośnie do 21 zł netto. 

Jeśli prowadzisz firmę zatrudniasz pracowników i korzystasz z usług wirtualnego biura, z dodatkową obsługą księgowo – kadrową nie musisz o tym wszystkim pamiętać. Korzystając z takich usług wiele spraw nam odchodzi dzięki czemu możemy zając się rozwojem naszej firmy. 

Czy wzrost płacy minimalnej poprawi jakość życia pracowników. Już teraz wiadomo, że z powodu szybko rosnącej inflacji ok 65 procent gospodarstw domowych w perspektywie najbliższego roku spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji ekonomicznej . Podwyżka płacy minimalnej choć powinna przyczynić się do polepszenia sytuacji finansowej dużej grupy Polaków może jednak nie być wystarczającym rozwiązaniem – ze względu na stale rosnące koszty życia. Być może z tego właśnie powodu Polacy rozglądają się lub podejmują decyzję o pracy na drugim etacie. Według Głównego Urzędu Statystycznego osób pracujących na drugim etacie w roku 2021 było aż 800 tys. 
Tak więc czy wzrost płacy minimalnej daje nam więcej możliwości i lepsze życie? 

Scroll to Top