Kto i kiedy musi zaopatrzyć się w kasę fiskalną online? Aktualny harmonogram wprowadzenia kas online

Czym są kasy fiskalne online i dlaczego Ministerstwo Finansów je wdraża?

Kasy fiskalne online to urządzenia fiskalne wyróżniające się tym, że przesyłają one dane drogą elektroniczną do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W efekcie urzędnicy mogą jeszcze szybciej wychwytywać nieprawidłowości czy podejrzane transakcje, które należy zweryfikować.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów, kasy online to kolejne obok JPK „narzędzie pozwalające na uszczelnienie systemu podatkowego VAT”.

Mimo że wymiana dotychczas używanych kas na urządzenia online jest dla przedsiębiorców uciążliwością, to dzięki nim Ministerstwo Finansów planuje zminimalizować liczbę wyrywkowych kontroli. Z kolei klienci będą mogli uzyskać na życzenie elektroniczny dowód zakupu (e-paragon zostanie przesłany na wskazany adres e-mail).

Kasy fiskalne online w punktach usługowo-handlowych – harmonogram

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany Ministerstwa Finansów. Pierwotnie opracowany harmonogram wprowadzania kas online został zmodyfikowany. Jakie branże i kiedy muszą wprowadzić kasy online? Terminy dla poszczególnych gałęzi rynku prezentują się następująco:

  • sprzedaż paliw, usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji – przedsiębiorcy z tej grupy mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 r.,
  • gastronomia, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla – kasy fiskalne online w tych punktach będą używane od 1 stycznia 2021 r.,
  • branża budowlana, usługi fryzjerskie, opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, branża fitness – planowany termin wprowadzenia kas online to 1 lipca 2021 r.

Przedsiębiorcy na zakup kasy fiskalnej online mogą otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 700 zł.

Bądź na bieżąco z przepisami – wybierz profesjonalne biuro rachunkowe

Tylko w ostatnich 12 miesiącach w prawie zaszło wiele zmian, do których przedsiębiorcy musieli się dostosować. Nie chcesz śledzić przepisów? Zdaj się na nas – Biuro Hello to profesjonalne biuro rachunkowe. Poprowadzimy księgi rachunkowe Twojej firmy, poinformujemy Cię też o istotnych zmianach regulacji. Dzięki naszej pomocy zyskasz jeszcze więcej czasu na rozwój swojego biznesu.

Biuro Hello ma swoje oddziały w czterech miastach Polski – Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach. Naszą specjalnością jest m.in. księgowość spółek. Oferowane przez nas usługi księgowe obejmują także reprezentację klientów przed urzędami, w tym np. urzędem skarbowym i ZUS-em.

Scroll to Top