Odpowiedzialność biura rachunkowego – co warto wiedzieć?

Kto odpowiada za błędy podatkowe – przedsiębiorca czy biuro rachunkowe?

Wielu przyszłych przedsiębiorców chce się zabezpieczyć na wypadek wystąpienia nieprawidłowości i decyduje się na zapis w umowie, zgodnie z którym za wszelkie pomyłki w zakresie wyliczenia podatku czy zaliczania wydatków do kosztów będzie odpowiadać biuro, któremu powierzą prowadzenie księgowości. Tymczasem z Ordynacji podatkowej wynika, że „podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki”. Czy to oznacza, że biuro rachunkowe nie odpowiada za popełnione błędy?

Prowadzenie księgowości jest skomplikowanym procesem, choćby ze względu na często zmieniające się przepisy. Biuro rachunkowe odpowiada za:

●    Niewykonanie swoich zobowiązań
●    Niewłaściwe wykonanie swoich zobowiązań

Udowodnienie, że błąd leży po stronie biura rachunkowego, najczęściej ma miejsce na drodze sądowej. Z uwagi na konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy, w sprawę często zostają zaangażowani biegli.

 Co w sytuacji, gdy błędy biura rachunkowego są przestępstwem?

Odmiennie wygląda odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy, które zostały zakwalifikowane jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowe. W tej sytuacji odpowiedzialność biura rachunkowego jest identyczna jak odpowiedzialność przedsiębiorcy.

Szukasz biura rachunkowego i nie wiesz, na co należy zwrócić uwagę? Zapoznaj się z treścią naszego wpisu – zobacz: „Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? 5 wskazówek”. 

Dlaczego profesjonalne biuro rachunkowe powinno mieć OC o podwyższonej wartości?

Legalnie działające biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Gdyby okazało się, że pracownik biura rachunkowego popełnił błąd (nie wykonał właściwie swoich obowiązków), to właśnie z OC zostanie wypłacone przedsiębiorcy odszkodowanie.
Czy jako przedsiębiorca możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów? Wybierz profesjonalne biuro rachunkowe. Biuro Hello to:
●    Usługi księgowe świadczone przez doświadczonych specjalistów
●    Biuro rachunkowe mające w ofercie pełną księgowość i usługi księgowe dla JDG
●    Bezpieczeństwo – Biuro Hello posiada OC o podwyższonej wartości

Chcesz wiedzieć więcej o oferowanych przez nas usługach? Zapoznaj się z naszą ofertą, a jeżeli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas.

Scroll to Top