Dlaczego warto sprawdzić kontrahenta?
Weryfikacja kontrahenta pozwala uniknąć wielu problemów. Upewniając się o uczciwości przedsiębiorcy, z którym zamierzasz współpracować, możesz przede wszystkim ustrzec się utraty towaru. Sprawdzenie kontrahenta to sposób na:
● Uniknięcie zatoru płatniczego – gdy otrzymasz środki wynikające ze współpracy z kontrahentem, będziesz mógł uregulować swoje zobowiązania
● Uchronienie się przed odpowiedzialnością podatkową – sprawdzenie kontrahenta jest uznawane za dochowanie należytej staranności
Jak sprawdzić firmę kontrahenta – sposoby:
Potencjalnego partnera biznesowego możesz sprawdzić na kilka sposobów, korzystając z następujących narzędzi – CEiDG (KRS), Biała lista czy Rejestr Dłużników BIG.
Rejestry firm – CEiDG lub KRS
Jeżeli Twój kontrahent prowadzi:
● Jednoosobową działalność gospodarczą – możesz sprawdzić firmę w CEiDG
● Spółkę prawa handlowego – właściwy będzie KRS
Sprawdzając wpis przedsiębiorcy w CEiDG, podać trzeba imię, nazwisko lub numer NIP (REGON). Możliwe jest też wyszukiwanie po innych danych, np. miejscowości czy ulicy.
Do sprawdzenia kontrahenta w KRS potrzebne są numery NIP, REGON, KRS oraz nazwa lub miejscowość, w której prowadzona jest działalność.
Podczas sprawdzania kontrahenta w CEiDG lub KRS zwróć uwagę na to, od jakiego czasu firma działa na rynku i czy w bazie nie ma informacji o jej upadłości.
Jak sprawdzić kontrahenta – Biała lista
Współpraca dobrze się zapowiada i kwoty na wystawianych przez Ciebie fakturach przekroczą 15 000 zł? Pamiętaj, że masz obowiązek sprawdzić przedsiębiorcę na Białej liście. W tym celu potrzebna jest jedna z następujących informacji: numer konta, NIP lub REGON.
Czego dowiesz się, zaglądając do „Wyszukiwarki Biała Lista„? Przede wszystkim upewnisz się, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT (lub był nim na wskazany dzień).
Jak sprawdzić firmę kontrahenta – Rejestr Dłużników BIG
Jak sprawdzić, czy kontrahent nie jest zadłużony? Z pomocą przychodzą rejestry dłużników – jednym z nich jest Rejestr Dłużników BIG. Jak można przeczytać na jego stronie internetowej, BIG zapewnia dostęp do informacji z różnych baz. Klienci mogą skorzystać z dodatkowych usług, np. monitorowania firm czy pieczęci prewencyjnej.
Czy za sprawdzenie kontrahenta trzeba płacić?
Niekoniecznie – narzędzia w postaci CEiDG czy Białej listy są udostępniane bezpłatnie. Bez ponoszenia kosztów możesz też sprawdzić opinie o potencjalnym kontrahencie w internecie. Zapoznanie się z opiniami na wizytówce Google czy w mediach społecznościowych pozwala uzyskać dodatkowe informacje o przedsiębiorcy i ocenić, jak ryzykowna będzie współpraca.
Gdy umowa ma opiewać na duże kwoty, dobrym krokiem jest zlecenie profesjonalnego wywiadu gospodarczego.