Czy po Brexicie warto założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Z czym wiąże się rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii – podobnie jak w Polsce – w pierwszej kolejności trzeba wybrać formę prowadzenia działalności. Możliwości są dwie:
●    Samozatrudnienie (self-employed)
●    Spółka – do wyboru są następujące rodzaje spółek: Limited Company, Partnership, Limited LiabilityPartnership i Public Limited Company
W przypadku samozatrudnienia istnieją formalne ograniczenia, o których trzeba pamiętać – mowa tu o konieczności posiadania statusu osoby osiedlonej na terenie Wielkiej Brytanii tymczasowo lub na stałe. Jeżeli mieszkasz w Polsce, a firmę do UK chcesz przenieść ze względów ekonomicznych, może okazać się to niemożliwe. Wówczas rozwiązaniem może być założenie spółki – przy jej rejestracji wiza nie jest wymagana.

Czy warto przenieść firmę do Wielkiej Brytanii?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Firma w Wielkiej Brytanii to jednak zagadnienie, które stało się bardzo popularne po wejściu w życie Polskiego Ładu (i jego nowelizacji). Czy pod względem obciążeń podatkowych przeniesienie działalności gospodarczej do UK może się opłacać?

Porównanie systemów podatkowych wygląda następująco:
●    Składka zdrowotna – w Polsce wynosi ona 9 proc. osiągniętego dochodu (przy rozliczaniu się w oparciu o zasady ogólne), podczas gdy w Wielkiej Brytanii składki są nieobowiązkowe (od tej zasady istnieje kilka wyjątków).
●    Podatek – spółka z o.o. zarejestrowana w Polsce zapłaci CIT w wysokości 19 proc. Analogicznie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. 
●    Kwota wolna od podatku – po zmianach w Polsce kwota wolna od podatku to 30 000 zł. W Wielkiej Brytanii jest ona znacznie wyższa – stanowi równowartość ok. 68 100 zł.

Nie chcesz przenosić firmy do Wielkiej Brytanii, potrzebujesz jednak pomocy przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych? Profesjonalne biuro rachunkowe Biuro Hello powstało z myślą o wspieraniu przedsiębiorców, którzy gubią się w gąszczu przepisów – zadbamy o Twoje rozliczenia podatkowe.

Jak przenieść firmę do Wielkiej Brytanii?

Po dokładnym przeanalizowaniu warunków uważasz, że opłaca Ci się przenieść firmę do Wielkiej Brytanii? Nie musisz zajmować się formalnościami samodzielnie – możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów. Mowa tu o firmach (kancelariach) oferujących kompleksową pomoc w założeniu spółki na terenie UK.

Dopiero planujesz założenie działalności gospodarczej? Pamiętaj, że początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ulg, w tym prowadzić działalność bez rejestracji czy skorzystać z niższych składek ZUS. Z tego względu podstawą jest przeprowadzenie symulacji kosztów.

Scroll to Top