Polski Ład – czy wynagrodzenia pracowników wzrosną?

Polski Ład – istotne zmiany dla pracowników

Założenia Polskiego Ładu są proste – ma on zniwelować nierówności społeczne. Aby ten cel został zrealizowany, Polski Ład przewiduje liczne zmiany. Do najważniejszych należy zaliczyć:
●    Podwyższenie kwoty wolnej od podatku – z dotychczasowych 8 000 do 30 000 zł
●    Podniesienie progu podatkowego (skala podatkowa) – z 85 000 zł do 120 000 zł

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wprowadzone z początkiem 2022 r. zmiany mają być korzystne dla ponad 23 mln osób (90 proc. podatników).
Pracownicy z niektórych grup (np. informatycy czy inżynierowie), którzy dotychczas wahali się co do założenia własnej działalności, mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu.

Jeżeli planujesz otworzyć JDG, pomożemy Ci – jako profesjonalne biuro rachunkowe wspieramy osoby, które chcą zrealizować marzenia o własnej działalności gospodarczej.

Czy każdy pracownik zyska na wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Nie każdy pracownik może liczyć na to, że na Polskim Ładzie zyska – specjaliści, których zarobki są wysokie, stracą na wprowadzonych zmianach.
Jak podaje Krajowa Szkoła Skarbowości, korzyści z wprowadzenia Polskiego Ładu odczują pracownicy, którzy zarabiają:
●    3180 zł brutto miesięcznie – oni nie zapłacą podatku PIT. Pracownik z takim wynagrodzeniem zyska rocznie ponad 2000 zł netto.
●    3600 zł brutto miesięcznie. Zysk roczny będzie niższy – taki pracownik rocznie otrzyma 1686 zł netto więcej niż dotychczas.
●    4000 zł brutto miesięcznie. W portfelu pracownika z taką pensją rocznie zostanie 1365 zł netto, czyli jego miesięczna pensja będzie wyższa o ok. 114 zł.

Co z pracownikami, którzy zarabiają powyżej wskazanych kwot? Zmiany mają być neutralne dla osób zatrudnionych na etat z wynagrodzeniem w przedziale od 5700 do 12800 zł brutto. Ta grupa będzie korzystała z ulgi dla klasy średniej, która jest wyliczana w oparciu o specjalny wzór. 

Pracownicy, którzy zarabiają powyżej 12800 zł brutto, stracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Wysokość straty będzie uzależniona od wysokości pensji.

Jak wyliczać wynagrodzenia pracowników?

W praktyce Polski Ład okazał się niedopracowany – część pracowników (zwłaszcza tych, którzy pracują u dwóch pracodawców) otrzymała niższe wynagrodzenie za styczeń. Jeżeli prowadzisz firmę i nie masz czasu zajmować się kadrami, skorzystaj z naszej oferty.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Biuro Hello to usługi księgowe, w tym prowadzenie kadr. Jeżeli chcesz poznać szczegóły współpracy, zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top