Polski Ład – czy wynagrodzenia pracowników wzrosną?

Biurohello Polski Ład pensje Polski Ład – czy wynagrodzenia pracowników wzrosną?

Wprowadzenie Polskiego Ładu wciąż wywołuje wiele emocji. Wątpliwości nie zgłaszają wyłącznie przedsiębiorcy, ale również pracownicy. Czy założenia Polskiego Ładu korzystnie wpłyną na wynagrodzenia osób pracujących na etacie?

Polski Ład – istotne zmiany dla pracowników


Założenia Polskiego Ładu są proste – ma on zniwelować nierówności społeczne. Aby ten cel został zrealizowany, Polski Ład przewiduje liczne zmiany. Do najważniejszych należy zaliczyć:
●    Podwyższenie kwoty wolnej od podatku – z dotychczasowych 8 000 do 30 000 zł
●    Podniesienie progu podatkowego (skala podatkowa) – z 85 000 zł do 120 000 zł

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wprowadzone z początkiem 2022 r. zmiany mają być korzystne dla ponad 23 mln osób (90 proc. podatników).
Pracownicy z niektórych grup (np. informatycy czy inżynierowie), którzy dotychczas wahali się co do założenia własnej działalności, mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu.
 
Jeżeli planujesz otworzyć JDG, pomożemy Ci – jako profesjonalne biuro rachunkowe wspieramy osoby, które chcą zrealizować marzenia o własnej działalności gospodarczej.
 

Czy każdy pracownik zyska na wprowadzeniu Polskiego Ładu?


Nie każdy pracownik może liczyć na to, że na Polskim Ładzie zyska – specjaliści, których zarobki są wysokie, stracą na wprowadzonych zmianach.
Jak podaje Krajowa Szkoła Skarbowości, korzyści z wprowadzenia Polskiego Ładu odczują pracownicy, którzy zarabiają:
●    3180 zł brutto miesięcznie – oni nie zapłacą podatku PIT. Pracownik z takim wynagrodzeniem zyska rocznie ponad 2000 zł netto.
●    3600 zł brutto miesięcznie. Zysk roczny będzie niższy – taki pracownik rocznie otrzyma 1686 zł netto więcej niż dotychczas.
●    4000 zł brutto miesięcznie. W portfelu pracownika z taką pensją rocznie zostanie 1365 zł netto, czyli jego miesięczna pensja będzie wyższa o ok. 114 zł.

Co z pracownikami, którzy zarabiają powyżej wskazanych kwot? Zmiany mają być neutralne dla osób zatrudnionych na etat z wynagrodzeniem w przedziale od 5700 do 12800 zł brutto. Ta grupa będzie korzystała z ulgi dla klasy średniej, która jest wyliczana w oparciu o specjalny wzór. 

Pracownicy, którzy zarabiają powyżej 12800 zł brutto, stracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Wysokość straty będzie uzależniona od wysokości pensji.
 

Jak wyliczać wynagrodzenia pracowników?


W praktyce Polski Ład okazał się niedopracowany – część pracowników (zwłaszcza tych, którzy pracują u dwóch pracodawców) otrzymała niższe wynagrodzenie za styczeń. Jeżeli prowadzisz firmę i nie masz czasu zajmować się kadrami, skorzystaj z naszej oferty.

Biuro Hello to usługi księgowe, w tym prowadzenie kadr. Jeżeli chcesz poznać szczegóły współpracy, zapraszamy do kontaktu.