Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?
Przedsiębiorcy, którzy nie chcą samodzielnie zagłębiać się w sprawy podatkowe, często nawiązują współpracę z biurem rachunkowym. Niestety, nie zawsze układa się ona pomyślnie. Poznaj 5 symptomów wskazujących na to, że nadszedł czas, aby zmienić biuro rachunkowe.
5 sytuacji, gdy warto zmienić biuro rachunkowe
Zdecydowałeś, że
księgowość Twoich spółek lub firmy będzie prowadzona przez biuro rachunkowe? Zmiana obsługi księgowej będzie uzasadniona, jeżeli:
1. Kontrola urzędu skarbowego wykazała błędy
To właśnie kontrola przeprowadzona przez urzędników jest najlepszym testem dla biura rachunkowego. Jeżeli w Twojej firmie wykazała ona szereg uchybień lub nieprawidłowości, to nie zwlekaj – prawdopodobnie współpracujesz z biurem, które nie zatrudnia kompetentnych pracowników. Taka „księgowość” może Cię kosztować sporo pieniędzy i nerwów.
2. Nie otrzymujesz informacji o wysokości podatków
Jeżeli osobiście wykonujesz przelewy do urzędu skarbowego czy ZUS-u, to odpowiednio wcześniej powinieneś otrzymać informację o wysokości podatków. Jeżeli musisz dzwonić i dopytywać o wysokość kwot do zapłaty, to znak, że czas na zmianę biura rachunkowego. Powód jest prosty – powinno ono wyręczać Cię w części obowiązków.
3. Konieczne są częste korekty w dokumentach
Kompletujesz i dostarczasz dokumenty do biura rachunkowego na czas, ale wciąż słyszysz o konieczności przygotowania korekt?
Profesjonalne biuro rachunkowe tak nie postępuje – może to być sygnał, że wybranemu przez Ciebie partnerowi brakuje pracowników merytorycznych.
4. Nie otrzymujesz odpowiedzi na swoje pytania
Wysyłasz maila z zapytaniem i nie otrzymujesz odpowiedzi? Pracownicy biura rachunkowego, z którym podpisałeś umowę, rzadko odbierają telefony? To kolejny powód, dla którego prowadzenie księgowości warto powierzyć innej firmie. Sprawny przepływ informacji to podstawa, abyś był zadowolony ze współpracy.
5. Kontakt z księgową jest jedynie osobisty
Biura rachunkowe – jak wszystkie inne przedsiębiorstwa – muszą dostosować się do realiów rynkowych. Oznacza to, że powinieneś mieć możliwość wysłania dokumentów pocztą elektroniczną czy kurierem. Jeżeli biuro, z którym współpracujesz, nie dopuszcza kontaktu innego niż osobisty, to również czas na zmianę.
Kiedy i jak zmienić biuro rachunkowe?
Co do zasady biuro rachunkowe możesz zmienić w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Może Cię jednak obowiązywać okres wypowiedzenia – zależy to od konstrukcji umowy, jaką zawarłeś z biurem. Z kolei najlepszą okazją do zmiany biura rachunkowego jest początek nowego roku.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić biuro rachunkowe, będziesz musiał wykonać dwie czynności – odebrać dokumentację z dotychczasowego biura i podpisać umowę z nowym. Profesjonalne biuro rachunkowe może też – po podpisaniu umowy – samo skontaktować się z poprzednim w sprawie odbioru dokumentów.